Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Teď. Než dočteš tuto větu, narodí se na Zemi 21 dětí.David Böhm

Titul samotný působí možná trochu tajemně, svazek s názvem Teď. Než dočteš tuto větu, narodí se na Zemi 21 dětí by mohl být o ledasčem. Jak se ale čtenář dozvídá hned vzápětí, „v téhle knížce jde o čas“ a právě nápadité ohledávání všemožných dotazů souvisejících s plynutím, trváním i překotným poskakováním času stojí ve středu pozornosti nejnovější autorské knihy Davida Böhma. Na otázky jako například „Jak vypadá hodina?“, „Co se dá stihnout za 1 minutu?“, „Jak dlouho trvá teď?“ a „Jaký bude svět za 100 let?“ se tu odpovídá strhující koláží přístupně a srozumitelně podaného textového výkladu, lákavě hravých ilustrací, fotografií dokreslovaných i zachycujících pro tento účel vytvořené plastiky, dojde ale i na výtvarný experiment (automatické kresby vznikající vždy přesně 60 minut), „časovou osu času“ a využití archivních obrazových materiálů. Výsledek, kterého se touto promyšlenou a pohlcující
mozaikou Davidu Böhmovi daří dosáhnout, je nečekaný, originální a ve svém uchopení nelehkého tématu až překvapivě komplexní.

David Böhm (1982) debutoval souborem komiksových pohádek z Afriky Ticho hrocha (2009), velký čtenářský i kritický ohlas posbírala Hlava v hlavě (2014), svérázná encyklopedie s nápaditými uměleckými i odbornými výklady funkce hlavy posazené na našem krku (kniha byla oceněna v soutěžích Nejkrásnější česká kniha roku a Magnesia Litera). Četných překladů – do němčiny, italštiny, ruštiny, korejštiny – se dočkala práce Jak se dělá galerie (2016), vytvořená společně s kolektivem autorů z Moravské galerie v čele s Ondřejem Chrobákem. Autorská encyklopedie A jako Antarktida (2019) získala v roce 2020 Magnesii Literu i Zlatou stuhu a také prestižní Německou cenu za literaturu pro mládež.

Teď. Než dočteš tuto větu, narodí se na Zemi 21 dětí.
Ilustrátor: David Böhm
112 stran
Praha, Labyrint 2023
kniha, šitá vazba
ISBN:978-80-86803-86-9
Věk: (9+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace