Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

partneři

SPONZOŘI PUBLIKACE

Tato publikace vychází s laskavým přispěním Nadace Miroslava Šaška
 
miroslav šašek foundation

Projekt je spolufinancován Státním fondem kultury ČR.
 
státní fond kultury

PARTNEŘI PUBLIKACE

Svaz českých knihkupců a nakladatelů
Fügnerovo náměstí 1808/3
120 00 Praha 2
Telefon: 272 660 644
E-mail: sckn@sckn.cz
Web: www.sckn.cz

Česká sekce IBBY
Provázkova 2182/2
143 00 Praha 4
E-mail: ibbyczechrepublic@gmail.com
Web: http://www.zlatastuha.czwww.zlatastuha.cz

Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR
c/o Národní knihovna ČR
Mariánské náměstí 190/5
110 00 Praha 1
Telefon: 221 663 379
E-mail: skip@nkp.cz
Web: www.skipcr.cz

 

AUTOŘI PUBLIKACE

Jana Čeňková absolvovala FF UK, obor bohemistika – pedagogika, a působí na katedře žurnalistiky Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Specializuje se na historii i kritiku literatury a ilustrace pro děti a mládež a kulturní publicistiku (mj. Osvaldová, B., Čeňková, J. Česká publicistika mezi dvěma světovými válkami 2017). Edičně uspořádala mj. výbory z tvorby Františka Hrubína (Křídla lásek mých, 2010), Karla Jaromíra Erbena (Živá voda, 2011) nebo Josefa Václava Sládka (Od žežulky k Mikuláši, 2016). Je hlavní editorkou kolektivních monografií Válečné dětství a mládí (1939–1945) v literatuře a publicistice (2016) a Odkaz Oty Hofmana literatuře a filmu (2018). Do roku 2017 pracovala jako čestná předsedkyně České sekce IBBY, je členkou Českého PEN-klubu a spolku Litera. V obtýdeníku Tvar rediguje občasnou přílohu o literatuře pro děti a mladé čtenáře Triangl.

Pavel Mandys absolvoval FSV UK, pracuje jako novinář, literární a filmový kritik, od roku 1995 do roku 2010 redaktor zpravodajského časopisu Týden, od roku 2010 redaktor internetového literárního časopisu iLiteratura. V roce 2001 získal „za zasvěcené pohledy na kulturní dění“ cenu Novinářská křepelka pro novináře do 33 let. Spoluzaložil výroční knižní ceny Magnesia Litera, v současnosti je předsedou spolku Litera, který je organizuje. Publikoval knihy Idiot a jeho návrat (spolu se Sašou Gedeonem, 1999), Praha – město literatury (2011), 2 × 101 knih pro děti a mládež (editor a spoluautor, 2013), Praha Noir (editor, 2016) a Dějiny české detektivky (s Michalem Jarešem, 2019).

Jitka Nešporová vystudovala bohemistiku a překladatelství/tlumočnictví na FF UK. Překládá německojazyčnou beletrii (mj. Jacob se odhodlá milovat Catalina Doriana Floresca, Člověk Anděl Gunthera Geltingera, Popdechovka aneb Jak přišla věda do hor Vey Kaiserové, Ten den Angeliky Overath, Giacumbert Nau Lea Tuora), pracuje jako literární redaktorka a publicistka, od r. 2009 úzce spolupracuje s literárním časopisem iLiteratura, kde je těžištěm její práce vedle německy psané literatury také tvorba pro děti a mládež. V součinnosti se zahraničními kulturními instituty, Pražským literárním domem a Světem knihy moderuje autorská čtení a přednáší o nejnovějších překladech německy psané prózy.

 

 

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace