Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

partneři

SPONZOŘI PUBLIKACE

Tato publikace vychází s laskavým přispěním Nadace Miroslava Šaška
 
miroslav šašek foundation

PARTNEŘI PUBLIKACE

Svaz českých knihkupců a nakladatelů
Fügnerovo náměstí 1808/3
120 00 Praha 2
Telefon: 272 660 644
E-mail: sckn@sckn.cz
Web: www.sckn.cz

Česká sekce IBBY
E-mail: ibbyczechrepublic@gmail.com
Web: www.ibby.cz

Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR
c/o Národní knihovna ČR
Mariánské náměstí 190/5
110 00 Praha 1
Telefon: 221 663 379
E-mail: skip@nkp.cz
Web: www.skipcr.cz

 

AUTOŘI PUBLIKACE

Jana Čeňková absolvovala FF UK, obor bohemistika – pedagogika, a působí na katedře žurnalistiky Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Specializuje se na historii i kritiku literatury a ilustrace pro děti a mládež a kulturní publicistiku (Osvaldová, B., Čeňková, J. Česká publicistika mezi dvěma světovými válkami (2017). Edičně uspořádala mj. výbory z tvorby Františka Hrubína (Křídla lásek mých, 2010) a pro děti Říkadla pro celý den a taky navečer (2007, 2022) nebo Josefa Václava Sládka (Od žežulky k Mikuláši, 2016). Je hlavní editorkou kolektivní monografie Válečné dětství a mládí (1939–1945) v literatuře a publicistice (2016) a Odkaz Oty Hofmana literatuře a filmu (2018) aj. Do roku 2017 pracovala jako čestná předsedkyně České sekce IBBY, je členkou Českého PEN klubu a spolku Magnesia Litera. V obtýdeníku Tvar redigovala občasnou přílohu o literatuře pro děti a mladé čtenáře Triangl (2018-2021).

Pavel Kořínek vystudoval bohemistiku na FF UK. Působí v Ústavu pro českou literaturu AV ČR, kde se specializuje na populární kulturu a dějiny a teorii komiksu. Spolu s kolegy sepsal dvousvazkové Dějiny československého komiksu 20. století (2014), připravené společně s Tomášem Prokůpkem, Martinem Foretem a Michalem Jarešem, a úvodovou monografii V panelech a bublinách: Kapitoly z teorie komiksu (spolu s Martinem Foretem a Michalem Jarešem, 2015). V posledních letech připravil rozsáhlé knihy o seriálech Punťa. Zapomenutý hrdina českého komiksu 1934–1942 (2018, spolu s Lucií Kořínkovou) a Čtyřlístek. První půlstoletí v Třeskoprskách (2019). Kurátorsky se podílí na výstavních přehlídkách českého komiksu doma i v zahraničí, působí jako předseda České akademie komiksu.

Jitka Nešporová vystudovala bohemistiku a překladatelství/tlumočnictví na FF UK. Překládá německojazyčnou beletrii (mj.  Jacob se odhodlá milovat Catalina Doriana Floreska, Ten den Angeliky Overathové, Zimní včely Norberta Scheuera), pracuje jako literární redaktorka a publicistka, od r. 2009 úzce spolupracuje s literárním časopisem iLiteratura, kde je těžištěm její práce vedle německy psané literatury také tvorba pro děti a mládež. V součinnosti se zahraničními kulturními instituty, Pražským literárním domem a Světem knihy moderuje autorská čtení a přednáší o nejnovějších překladech německy psané prózy.

 

 

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace