Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Nožička a WohryzekMarek Toman

Nožička a Wohryzek volně navazuje na knihy Cukrárna U Šilhavého Jima a Neskutečná dobrodružství Florentina Flowerse, v nichž autor skládá hold literární klasice a jejím autorům. Název románu skrývá jména dvou hrdinů, první z nich, Benjamin Wohryzek, se s otcem vrací z USA do Prahy pod záminkou hledání jílu na břehu Vltavy. S tímto úkolem jim pomáhá Laura Nožičková, nadmíru zvědavá a půvabná novinářka, která si vede vtipný reportérský notes. V kulisách první republiky se odvíjí zábavný a jazykově pestrý příběh, v němž figurují v neobvyklých portrétech tři významní literáti: Jaroslav Hašek, Karel Čapek a Franz Kafka. Nakonec se vše převrací do složitějšího vypravování o dávném špiclování ještě za dob Rakouska-Uherska a leccos vyplývá na povrch z dávné krajanské komunity v Americe. Lehkost, s níž autor uchopil témata, jako je národní identita doma a v cizině, emancipace žen, trampská historie a nečekané literární odkazy, je pozoruhodná. Uhlové kresby a čapkovské náčrty Jana Trakala zdůvěrňují celý román čtenářům bez rozdílu věku.

Marek Toman (1967) vystudoval filozofii na FF UK, dlouhodobě pracuje na Ministerstvu zahraničních věcí ČR. Za historický román Chvála oportunismu (2016), soustředěný kolem osobností T. G. Masaryka a R. Heydricha, získal cenu Českého literárního fondu. Z titulů pro děti a mládež vzbudily největší pozornost Cukrárna U Šilhavého Jima (2018, Zlatá stuha, Čestná listina IBBY) a příběh z Karibiku Neskutečná dobrodružství Florentina Flowerse, poctivého piráta ve službách madam L. (2019).

Jan Trakal (1984) absolvoval ilustraci a grafiku na pražské UMPRUM. Pracoval pro finský časopis Psykologi a řadu zahraničních i tuzemských klientů. Nyní se věnuje především textilní tvorbě a výtvarné činnosti spojené se značkou Alois Ficek. Pro nakladatelství Baobab ilustroval romány Dívka, která nemluvila (2018) Krisztiny Tóthové a Nožička a Wohryzek Marka Tomana, pro nakladatelství Kant netradičního průvodce po New Yorku I já se toulal ulicemi Manhattanu (2020) fotografky Evy Heyd.

Nožička a Wohryzek
Ilustrátor: Jan Trakal
256 stran
Praha, Baobab 2022
kniha, brožovaná vazba
ISBN:978-80-7515-139-1 (Baobab)
Věk: (15+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace