Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Malí fotografovéTereza Nová, Jiří Forejt

Uměleckonaučná kniha o fotografování nese název workshopů, které členové autorského kolektivu pořádali a z nichž nabrali zkušenosti k tvorbě tohoto jedinečného počinu. Vypravují jednoduchý příběh dvou dětí, které se při pobytu u babičky setkávají s tajemným sousedem Josefem. Postupně je nechává nahlédnout do minulosti i současnosti fotografování, názorně vysvětluje, co je zrcadlovka, jak vypadá temná komora, jak se vyvolávají fotky, jak se fotilo (a fotí) v ateliérech a plenérech a jakou úlohu při tom hraje světlo. Kniha zaujme přitažlivou, temně červenou obálkou, která se proměňuje v černé listy a listy s černým okrajem, v nichž září ilustrace Nikoly Logosové na světlém podkladu. Ty s hutnou barevností zachycují nejen fotografické přístroje, ale i příhody dětí. Součástí titulu jsou názorné návody, jak si vyrobit fotogram, flipbook nebo jak si pohrát se světlem a stíny při focení.

Tereza Nová (1986) vystudovala obor filmová věda na FF UK. Zabývá se analogovou fotografií a je lektorkou kurzů fotografie pro děti pořádaných talentovou platformou Free Cinema. Podílí se na přípravách učebnice filmové výchovy.

Jiří Forejt (1989), filmový pedagog, dramaturg a producent, působí na pražské FAMU. Věnuje se vývoji populárně-naučných projektů a učebnicím filmové výchovy. Spoluzaložil filmově-výchovnou společnost Free Cinema a Asociaci pro filmovou a audiovizuální výchovu včetně webových projektů filmvychova.cz a oborovamapafav.cz

 

Nikola Logosová (1992) vystudovala ateliér ilustrace a grafického designu na VŠUP v Praze. Za cestovní deník New York Zine získala první místo v soutěži Nejkrásnější česká kniha roku 2017. Výtvarně doprovodila řadu knih pro děti, mj. Předvečer svatého Mikuláše (2017) Lukáše Csicselyho, Klub divných dětí (2019) Petry Soukupové nebo uměleckonaučnou knihu Pozor, doktor! Dějiny medicíny v sedmi dnech (2019) Petra Svobodného a kol., za niž získala Zlatou stuhu.

Malí fotografové
Ilustrátor: Nikola Logosová
108 stran
Praha, Běžíliška 2021
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-88360-10-0 (Běžíliška)
Věk: (9+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace