Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

ZVÍŘE, KTERÉ NENÍ VIDĚTNOEMI CUPALOVÁ

Kdo se v předškolním věku minul s americkým kultovním dílem Tam, kde žijí divočiny Maurice Sendaka nebo s Modrým poťouchem Miloše Kratochvíla, může si napravit čtenářskou reputaci se Zvířetem, které není vidět – a k osvědčené klasice se pak rád vrátí. Myšlenková svoboda, křehká fantazie a nonsens otevírají cestu k sebepoznání. Třeba je to s neposlušnými dětmi jinak, než se zdá seriózním dospělákům. O školačce Míně se nedozvíme, jestli má sourozence nebo nějakého domácího mazlíčka. Pro ni je vším její milované Zvíře, chlupaté, náladové, rozverné, Zvíře, které mění barvy, a přitom vůbec není vidět, žije jen v jejích představách a stále ji věrně vyprovází, ať už jde do školy, na výlet nebo k zubaři. Škádlí Mínu a pošťuchuje ji, obveseluje svými rýmovačkami, nechává ji zažít radost i strach. Originální příběh o dětských emocích a síle přátelství určený prvočtenářům citlivě a se suverenitou sobě vlastní ilustrovala s pomocí nůžek a barevného papíru Marie Urbánková.

Noemi Cupalová (1990) studovala tvůrčí psaní na Literární akademii Josefa Škvoreckého, než se zaměřila na volnočasovou a školní práci s dětmi. Spolupracuje s lokálními periodiky, pro nakladatelství Modrý slon napsala několik tzv. osobních knih (Prachové pohádky, Ztracení loupežníci, Kapitánem pirátů), univerzálních příběhů, do kterých se dosazují jména protagonistů shodná se jmény obdarovaných dětských čtenářů. Knížka prvního čtení Zvíře, které není vidět je jejím literárním debutem.

Marie Urbánková (1995) studuje v ateliéru filmové a televizní grafiky na VŠUP v Praze. Věnuje se tvorbě loutkových filmů, jako výtvarnice dlouhodobě spolupracuje s časopisem Raketa. Ilustrovala pohádkový příběh z cukrárny Tajemství za sněhovým knírkem (2017) Milady Rezkové, veršovaný miniatlas dopravních prostředků Jedééém (2018) Ester Staré či nejnověji knihu svérázných pohádek vyprávěných tatínkem nazvanou Táta a princezna Rozárka (2020) Jana Jirků.

ZVÍŘE, KTERÉ NENÍ VIDĚT
60 stran
ISBN:978-80-88360-02-5
Věk: (6+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace