Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

ZVÍŘE, KTERÉ NENÍ VIDĚTNOEMI CUPALOVÁ

Kdo se v předškolním věku minul s americkým kultovním dílem Tam, kde žijí divočiny Maurice Sendaka nebo s Modrým poťouchem Miloše Kratochvíla, může si napravit čtenářskou reputaci se Zvířetem, které není vidět – a k osvědčené klasice se pak rád vrátí. Myšlenková svoboda, křehká fantazie a nonsens otevírají cestu k sebepoznání. Třeba je to s neposlušnými dětmi jinak, než se zdá seriózním dospělákům. O školačce Míně se nedozvíme, jestli má sourozence nebo nějakého domácího mazlíčka. Pro ni je vším její milované Zvíře, chlupaté, náladové, rozverné, Zvíře, které mění barvy, a přitom vůbec není vidět, žije jen v jejích představách a stále ji věrně vyprovází, ať už jde do školy, na výlet nebo k zubaři. Škádlí Mínu a pošťuchuje ji, obveseluje svými rýmovačkami, nechává ji zažít radost i strach. Originální příběh o dětských emocích a síle přátelství určený prvočtenářům citlivě a se suverenitou sobě vlastní ilustrovala s pomocí nůžek a barevného papíru Marie Urbánková.

Noemi Cupalová (1990) studovala Literární akademii Josefa Škvoreckého, věnovala se pedagogické práci s dětmi. Umělecky debutovala v nakladatelství Běžíliška knížkou
prvního čtení Zvíře, které není vidět (2020), o imaginárním kamarádovi školačky Míny, následoval netradiční příběh o respektu nazvaný Karlíček a vosy (2021), zařazený díky ilustracím a grafické úpravě Hany Šardějové mezi Nejkrásnější české knihy roku. Pro edici Mikroliška napsala Noemi Cupalová mikropříběhy Vyhořelí dinosauři a Pán, který škytal (oba 2022).

Marie Urbánková (1995) studuje v ateliéru filmové a televizní grafiky na VŠUP v Praze. Věnuje se tvorbě animovaných filmů, jako výtvarnice dlouhodobě spolupracuje s časopisem Raketa. Ilustrovala mj. pohádkový příběh z cukrárny Tajemství za sněhovým knírkem (2017) Milady Rezkové a po dvou knihách Ester Staré (Jedééém, 2018, Boudo budko, 2023) a Jana Jirků (Táta a princezna Rozárka, 2020, O bagříku
Honzíkovi
, 2022).

ZVÍŘE, KTERÉ NENÍ VIDĚT
60 stran
ISBN:978-80-88360-02-5
Věk: (6+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace