Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

ŽVEJKAČKYMarka Míková

Svazek vskutku neobvyklého formátu, evokující obří žvýkačku v průhledném obalu, obsahuje na třicet básní a písňových textů, takže ho lze považovat za aktuální sumář autorčina básnění. I titul sešitu není zvolen náhodně, protože si s fenoménem žvýkání dál pohrává, a jeho tematický rozptyl odráží situace, při nichž se tato cukrovinka vyskytuje. Marka Míková čerpá z rozverných rodinných okamžiků, radostí i strastí, které nás denně provázejí. Její verše se nerýmují pravidelně, avšak rytmizační potenciál vybízí ke zpívání už proto, že nešetří vtipnými citoslovci. Najdeme mezi nimi i mikropříběhy o tom, jaké je to vydat se s tátou na ryby nebo ochutnat u tety báječnou svíčkovou. Dvoustránkové ilustrace Juraje Horvátha prožitek z četby a zpěvu prohlubují nápaditým propojováním textu s obrazem.

Marka Míková (1959) je všestranná umělkyně, spisovatelka, hudebnice, (loutko)herečka. Absolvovala obor režie a dramaturgie loutkářství na DAMU, pracuje jako režisérka v divadlech Minor a Lampion (adaptace Karafiátových Broučků, 2018), věnuje se rovněž dabingu. Její prozaická prvotina Roches a Bžunda s ilustracemi Juraje Horvátha byla oceněna jako Nejkrásnější česká kniha 2002. Vypravěčsky neotřelá próza JO537 (Zlatá stuha 2010) byla podobně jako Knihafoss (2007), Mrakodrapy (2012) a Škvíry (2014) nominována na cenu Magnesia Litera. Ocenění nicméně získal až příběh o lásce v době pandemie, nazvaný Kabát a kabelka (2021) s ilustracemi Galiny Miklínové.

Juraj Horváth (1974) vystudoval ateliér ilustrace a grafiky na VŠUP, který od roku 2003 vede. Věnuje se kresbě, grafice, designu, ilustraci a se svou ženou vydává knihy v nakladatelství Baobab. Ilustroval či graficky upravil desítky titulů (např. Muže z hodin Vratislava Maňáka nebo Žvejkačky Marky Míkové). Za svou invenci obdržel několik prémií Nejkrásnější česká kniha. Za dřevořezy k souboru indiánských Příběhů z parní lázně v adaptacích Herberta T. Schwarze získal na knižním veletrhu v Lipsku cenu Nejkrásnější kniha světa 2001.

 

ŽVEJKAČKY
Ilustrátor: Juraj Horváth
36 nečíslovaných stran
Praha, Baobab 2015
ISBN:978-80-7515-015-8
Věk: (10+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace