Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

ZULIČNÍCIMATĚJ DERECK HARD

Fotokniha o malinkatém klanu Píkových ze smíchovské Portheimky, jehož původ dosud antropologie neobjasnila, je uvozena vyprávěním specialisty jménem profesor Vím (alias hercem Petrem Čtvrtníčkem). Vznikla původně jako součást charitativního projektu určeného dětským oddělením našich nemocnic. Jednoduchý příběh o čtyřčlenné rodince na výletě v lese se zdramatizuje ve chvíli, kdy „ZUličníci“ Píkovi shledají, že jim jeden z Kazisvětů – jak nazývají lidi – zničil domeček. Je tedy třeba najít nové obydlí a spolehnout se na dobrosrdečnost bližních. O miniaturních stvořeních žijících mimo náš svět, a přece s ním, vzniklo ve světové literatuře už vícero moudrých děl. Patrně to nejznámější představují Pidilidi Mary Nortonové, vydané v českém překladu s ilustracemi všestranného Františka Skály, který sám proslul fotografickými knihami o tvorečcích z lesa (Jak Cílek Lídu našel, 2006). Obrazový příběh M. D. Harda na obdobné téma neskrývá výchovné poslání, avšak apel v něm vyvažují záběry dosyta podněcující dětskou fantazii.

Matěj Dereck Hard (1985) vystudoval obor tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě. Je držitelem ceny Czech Press Photo 2017 a Czech Press Photo 2010 (Canon Junior Awards). Ve volné tvorbě vytváří ucelené série ve stylu pop-artu, kdežto v komerční práci se zaměřuje na moderní město a na portréty pro magazíny o životním stylu. To nejlepší ze svých snímků shrnul v publikacích Street Kids (2012), Classic Steps a Photoman! (obě 2014). Autorskou knihou ZUličníci poprvé oslovuje i dětské čtenáře.

ZULIČNÍCI
72 stran
Praha, Mladá fronta 2018
Fotografoval autor
ISBN:978-80-204-4748-7
Věk: (6+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace