Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Ztracený v povětříStanislav Beran

Na léto za prarodiči jezdí Mikuláš už několik let, s místními dětmi si ale moc do oka nepadli – vidí v něm jen Pražáka a posmívají se mu. Tak trochu znuděného Mikuláše zaujme tajuplný soused Čurda, o kterém děda s babičkou nechtějí moc mluvit, říkají „že je praštěnej“, že si třeba před mnoha lety sestavil letadlo, ale sebrali mu ho „esenbáci“. Když jednou Mikuláš souseda sleduje až do podivné plechové skříně, ocitne se zničehonic mezi legionáři v Irkutsku. Čurda, který si kdysi stavěl letadlo Aloise Kašpara, protože s ním chtěl překročit hranice, je Mikulášovi při podivných výpravách zprvu nedobrovolným a nerudným průvodcem, postupně k sobě ale nacházejí cestu. Mikulášova dědečka a Čurdu však rozděluje mnohem dávnější nepřátelství… Stanislav Beran ve svém povedeném prvním románu pro děti vypráví
o moderní české historii i naší totalitní minulosti a zvládá toho na nepříliš rozsáhlé ploše opravdu hodně. Uvážlivě se přitom vyhýbá rozvleklým historickým exkurzům, raději jen lákavě nadhazuje a věří, že zaujatý čtenář už si vše potřebné dohledá sám.

Stanislav Beran (1977) vystudoval učitelství českého jazyka a dějepisu na Pedagogické fakultě UJEP v Ústí nad Labem. Po básnickém debutu Zlodům (2002) se věnoval zejména povídkové tvorbě (např. aktuální Schrödingerův hotel, 2023). Ve svých rozsáhlejších prózách se často vrací k tématům čerpajícím z moderní historie – román Vyšehradští jezdci (2016) nabídl příběh z Prahy padesátých let.

Ján Kurinec (1983), slovenský ilustrátor a grafik. Svými ilustracemi doprovodil např. knihu Františka Kreutze a Petera Mišáka Zbojníci: Povesti o horehronských hôrnych
chlapcoch
(2022). Je iniciátorem populárně-naučné edice Veda pre deti, pro kterou ve spolupráci s odborníky ze Slovenské akademie věd připravil tři úspěšné tituly (Najznámejšie experimenty vo fyzike, 2020, Klikal som a čítal som, 2020, a Najznámejšie experimenty v psychológii, 2022).

Ztracený v povětří
Ilustrátor: Ján Kurinec
216 stran
Brno, Host 2023
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-275-1427-4
Věk: (11+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace