Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

ZTRACENÝ DENÍK PROFESORA Z ESSEXU ANEB PODIVUHODNÁ ZVÍŘENAOlga Černá – Miroslav Šašek

Stejně jako Charles Darwin plavící se Tichomořím na lodi Beagle nebyl výlučným objevitelem zákonitostí evoluce, není ani bestiář z ateliéru Miroslava Šaška jedinou rozkochanou verzí přírody v dějinách fantastiky, vytrysklou přímo z hlubin tvůrčí nespoutanosti. Fond těchto ilustrací, který narativně rozvíjí malířova praneteř Olga Černá, se tváří jako dílo ztroskotalého přírodozpytce, jenž na ostrůvku pod dozorem pragmatické manželky zkoumá místní faunu. A protože se tu vyskytují nejen druhy hojně dvouhlavé (dvojveverka luční), ale zejména užitkové (vemenečník mlékodárný) a jedlé (ťapiryba nohokoun), rozhodne se osvícený viktoriánský učenec postupovat jako ochranář. Vzhled starodávného notýsku i jeho deníkové členění, příměs roztržitosti a doslov experta dotvářejí iluzi „nalezené“ vědecké práce tak výtečně, že to hříčku předurčuje k dlouhému životu v myslích milovníků legračních robinsonád.

Olga Černá (1964), absolventka agronomie na Vysoké škole zemědělské v Praze, působila jako knihkupkyně, lektorka a knihovnice. Publikovala v dětských časopisech Mateřídouška, Sluníčko a Jonáš, v současnosti bloguje pro týdeník Respekt. Žije v jihočeském Nadějkově. Mezi nejvýraznější počiny kmenové autorky nakladatelství Baobab, spoluzakladatelky Nadace Miroslava Šaška a editorky vzpomínkového alba To je M. Sasek (2014) patří prózy Kouzelná baterka (Zlatá stuha 2004) a Jitka a kytka (2010, obojí s ilustracemi Michaely Kukovičové). Dar fantazie a snový svět přírodnin propojila v knihách Poklad starého brouka (2007) a Z domu a zahrady (2011).

Miroslav Šašek (1916–1980) vystudoval architekturu a kreslení na ČVUT v Praze a na École des Beaux-Arts v Paříži. Po únorovém puči zůstal v exilu, převážně v Paříži a Mnichově, kde pracoval v české redakci Radia Svobodná Evropa. Do odchodu z ČSR vytvářel knihy pro děti jako např. Benjamin a tisíc mořských draků kapitána Barnabáše (1947) či Nejmilejší říkadla (1948). Až do listopadu 1989 u nás jeho díla nesměla vycházet. V zahraničí proslul sérií obrázkových průvodců This is… po světových velkoměstech (od roku 1959), které se nakonec dočkaly obliby i u nás.

ZTRACENÝ DENÍK PROFESORA Z ESSEXU ANEB PODIVUHODNÁ ZVÍŘENA
Ilustrátor: Miroslav Šašek
80 stran
Praha, Baobab 2017
ISBN:978-80-7515-056-1
Věk: (10+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace