Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Zprávy tajnou řečíEwald Murrer

Štědře ilustrovaný svazek přírodní lyriky a krátkých epických básní evokuje dětský svět: procházky s tátou, všetečné otázky, hry, strachy, přání a sny. Zejména motiv snění, neodmyslitelně spjatý s dětstvím, často prozrazuje už titul básně: „Jak se sní?, O létání, Už aby bylo léto, Mít doma netopýra, Ve hvězdách." Atmosféru tajemství navozuje hned úvodní báseň odkazující k titulu celé sbírky: Tajné dopisy byly odeslány na tajné adresy – a po týdnu je tu odpověď: „Přijedeme, jak jste chtěli.“ Následuje znejistění: „Co teď, / kdo k nám přijede? / Koho jsme to pozvali?“ Básník zpřítomňuje vzpomínky a zve do svého světa také nás, čtenáře. Snově sugestivním ilustracím dominují tmavší zemité odstíny, fantastické výjevy bubáků, obra-školáka, krkavců nepochopení a havranů posměchu se střídají s realistickými kresbami květin a brouků.

Ewald Murrer (vl. jm. Michal Wernisch, 1964) debutoval v osmdesátých letech v prostředí undergroundu. Dlouhodobě pracoval v pozici šéfredaktora různých tištěných magazínů. Je autorem desítky básnických sbírek, jeho Noční četba byla v roce 2020 oceněna Magnesií Literou za poezii.

Helena Wernischová (1942) vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu keramickou v Karlových Varech. Ilustrovala přes 80 knižních titulů, z toho pro děti např. básně Jiřího Dědečka Jede jede klokan: verše pro neukázněné děti (2013) či nejnověji druhé vydání Vietnamských pohádek sebraných a přeložených Ivou a Odolenem Klinderovými (2022). V roce 2011 vydala Helena Wernischová svoji první autorskou knihu Rozespalý poštmistr čas.

Zprávy tajnou řečí
Ilustrátor: Helena Wernischováew
96 stran
Praha, Albatros 2021
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-00-05106-2 (Albatros)
Věk: (5+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace