Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

ŽIVOT ONLIFE. LEKCE Z INFORMAČNÍ VĚDYMICHAL ČERNÝ

Současný život si zejména mladá generace již vůbec nedokáže představit bez internetu a sociálních sítí. Filozof Michal Černý mladým čtenářům představuje historii internetu včetně vzniku a vývoje vyhledávacích programů a sociálních médií, přičemž vedle výhod upozorňuje také na úskalí a hrozby, s nimiž se nezkušený brouzdal může potkat. Vysvětluje zneužívání algoritmu zvyšujícího počty zobrazování (SEO – Search Engine Optimisation) a další triky sloužící reklamnímu průmyslu. Srozumitelně a s názornými příklady a metaforami vysvětluje pojmy jako dezinformace, hoax či deepfake. Objasňuje principy, metody a paradoxy informační války a takzvané postfaktické doby. Za podstatný rys současnosti přitom považuje nutnost neustálého učení se – tedy nejen ve školním, ale i v dospělém věku. Dospívajícím dětem může odborná, ale přístupně pojatá publikace pomoci zorientovat se ve světě, kde se již dávno pohybují, užitečná bude i jejich rodičům a pedagogům – nejen proto, aby svým dětem rozuměli, ale i proto, aby lépe pochopili aktuální přínos a nebezpečí digitálních technologií.

Michal Černý (1987) je informační vědec, filozof, pedagog a didaktik, inovátor v oblasti technologií a vzdělávání. Ačkoliv patří k nejmladší generaci vědců, již vydal více než dvacet publikací (pro děti Trénink mozku pro 1. a 2. stupeň ZŠ, 2018, pro dospělé mj. Jak učit sám sebe, 2016 či Digitální kompetence v transdisciplinárním nahlédnutí, 2019) a stovky recenzovaných článků v odborných médiích. Na katedře informačních studií a knihovnictví FF MU vede mj. kurzy rozvoje digitálních technologií a kreativní práce s informacemi.

Nikola Kalinová (1991) vystudovala grafický design na Fakultě výtvarných umění v Brně. Je vítězkou jednoho ročníku Mladého obalu, vystavovala na 26. mezinárodním bienále grafického designu. V současnosti pracuje v UX Design týmu v softwarové firmě. Pro Masarykovu univerzitu kompletně zpracovala vizuální podobu populárně naučné edice Munice (kromě Života onlife zatím tituly Davida Krumla Vězeň to má spočítané. Lekce z teorie her, 2018, Josefa Kroba Co je to čas? Lekce z filozofie, 2018, Hany Lipovské Má to cenu? Lekce z ekonomie a Pavla Lízala DNA jako občanský průkaz. Lekce z genetiky, obě 2019).

ŽIVOT ONLIFE. LEKCE Z INFORMAČNÍ VĚDY
Ilustrátor: Nikola Kalinová
126 stran
Brno, Masarykova univerzita 2020
ISBN:978-80-210-9586-1
Věk: (15+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace