Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Zázrak jménem vodaJiří Dušek - Petr Kostka

Proč je voda tak důležitá a co je vůbec zač? V encyklopedii věnované výhradně vodnímu živlu se dočteme informace nám již možná známé, ale také překvapivě nové. Voda je popsaná z různých aspektů, od chemického vzorce a koloběhu v přírodě, až po její kulturní a náboženský význam. Fakta jsou vysvětlena jednoduše a srozumitelně a doprovázejí je názorné ilustrace. Značný prostor dostávají i pokusy, respektive návody, co všechno s vodou můžeme doma bez náročnější přípravy vyzkoušet. Voda je surovina, dopravní tepna, zásobárna energie; dokáže hasit i hřmít, vzlínat i léčit, a přestože jí patří celá naše planeta, její výskyt není samozřejmostí. Děti dokáže zabavit v bazénech a koupalištích, ale i ve vkusné a přehledné knižní podobě, kterou jí autoři věnovali.  

Jiří Dušek (1971) je ředitelem Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně a popularizátorem vědeckých objevů ve vesmíru. V roce 2004 vydal Špiony z vesmíru a od té doby mu vyšlo mnoho populárně-naučných publikací. Jako spoluautor se podílel na Lexikonu vesmíru (2009) nebo oblíbeném Atlasu vesmíru pro děti (2015). Hvězdnou oblohu přiblížil i nevidomým čtenářům v knize Dotkněte se hvězd (2008).

Petr Kostka (1958) vystudoval filozofii a historii na FFUK v Praze a pracoval jako redaktor v nakladatelství Mladá fronta. Po roce 1989 řídil zahraniční rubriku České televize, později působil jako tiskový mluvčí TV NOVA. V téže pozici pracuje od roku 2003 v Senátu Parlamentu ČR. Zájem o historii ho přivedl k psaní naučných knížek pro děti (např. Proč se říká...? Začít od Adama… a další biblická úsloví, 2015, Proč je na světě tolik bohů? 2017 aj).

Michaela Štěpánová (1963) vystudovala knihovnictví, andragogiku a arteterapii. Pro česká nakladatelství ilustrovala řadu školních učebnic. Spolupracovala s Kresleným divadlem Františka Kratochvíla a s různými neziskovými organizacemi. 

Zázrak jménem voda
Ilustrátor: Michaela Štěpánová
88 stran
Praha, Fragment 2020
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-253-4939-7
Věk: (10+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace