Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

ZASTÁVKY. POVÍDAČKY ZE ZASTAVÁRNY SNŮONDŘEJ MORAVEC

Neuvěřitelné povídačky ze světa od severního pólu přes New York, čínský Čhen-tu až po okrajovou pražskou čtvrť. Ondřej Moravec je nabíjí velkou podmanivou imaginací, jež je v našich končinách výjimečná, i v dobrém slova smyslu moralistním vyzněním. Nemá opodstatnění hledat, pro jaký věk jsou čtyři vyprávění určena, zaujmou všechny generace. Inuit vyrábějící z ovoce na svém poli kopce zmrzliny, jež labužníky dostávají do krajiny snů, musí řešit jedno velké dilema. Francouzský kluk z malé vesnice, který hledá sám sebe ve Velkém jablku, je zprvu nadšen městem, jeho barvami a neustálým hemžením lidí, pak postupně klamán až do chvíle, kdy získá v malém krámku „knoflíky všech tváří“, pomocí nichž se může měnit v pestré obyvatele. Ale ani zde jeho cesta nekončí, projde několika zkouškami, než najde svou tvář. A Svatba po sečuánsku? Jde o překvapivé soužití dvou chlapců, z nichž jednomu se daří přetavit obsah sprejovaných graffiti do skutečnosti. Mariana Francová zvolila jemně proponované kresby; její kočka, která se culí z prořezané obálky, čtenáře zavede do dalšího snu, země zvané Bandaskoviště. A v závěru knihy přiložila návod, jak si vyrobit vlastní Deník snů.

Ondřej Moravec (1988) studoval žurnalistiku a mediální studia na FSV UK a následně scenáristiku na FAMU. Svou profesní dráhu začínal jako novinář v České televizi, kde pracoval v redakci kultury. Od roku 2014 pracuje pro lidskoprávní festival Jeden svět, od roku 2018 jako programový ředitel. Vedle knih a filmů se také nadchl pro médium virtuální reality – pod jeho režijním vedením vzniká první český animovaný VR projekt  Tmání, zaměřující se na téma vyrovnávání se s depresí. Zastávky jsou jeho prvním pokusem na poli literatury pro děti a mládež.

Mariana Francová (1990) absolvovala studium ilustrace na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, v současné době pedagogicky působí na ZUŠ v Berouně. Spolu s Alžbětou Burešovou a Kristýnou Košutovou ilustrovala encyklopedii Odvážné sny (2019) Daniela Storcha.

ZASTÁVKY. POVÍDAČKY ZE ZASTAVÁRNY SNŮ
Ilustrátor: Mariana Francová
72 stran
Praha, POP – PAP 2019
ISBN:978-80-907386-6-9
Věk: (10+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace