Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

ŽÁRLIVÝ RYTÍŘ A TICHÁ NEVĚSTAHelena Lehečková

Rytíř Otakar si ze severských výbojů přivezl nevěstu spanilou jako slunce zrcadlící se v letním jezeře – leč ouha! Švarný uchvatitel pokorné dívky nejenže neumí švédsky a nemíní to zkoušet, ale neučí novomanželku ani česky, protože byl odjakživa nemluva, prchlivec – a teď ještě žárlí na každého, kdo zamlklou hradní paní osloví. Když se k tomu přičte klubko škodolibých pekelníků, kteří by rádi ulovili Otakarovu dušičku a z jeho komunikační nezpůsobilosti mají přímo ďábelskou radost, není divu, že na hradě Žárlíři vládnou ukrutné poměry. Helena Lehečková, sama specialistka na jazyk a řeč i v jejich úskalích a poruchách, dochází v pohádkovém příběhu o neporozumění k pramálo idylickému konci. Její vášnivé jazykovědné poznámky jsou asi místy určeny čtenářům starším, avšak základní potíž je v éře vztahů napříč kulturami patrná i dnešním sedmiletým dětem: láska beze slov není možná, poněvadž srdce druhého se bez tohoto klíče neotevře.

Helena Lehečková (1952) vystudovala ugrofinistiku, anglistiku a bohemistiku na FF UK. Od roku 1986 vyučuje češtinu na Helsinské univerzitě a je autorkou několika učebnic češtiny pro Finy. Krom slavistiky se zabývá i neurolingvistikou a poruchami řeči. V literatuře pro děti a mládež se vedle překladů z finštiny (např. Medvídek Uto Eliny Karjalainenové či cyklus o nešikovném strašidýlku Hú z pera Hannu Mäkeläho) prosazuje vlastní tvorbou – knihy Čertice Trucajda (2003), K čertu! (2007) a Meluzína Severýna (2013) sázejí rovněž na pohádkové nadpřirozeno.

Lucie Dvořáková (1959) absolvovala ateliér filmové a televizní grafiky na VŠUP. Držitelka dvou Zlatých stuh doprovodila mj. díla Eduarda Petišky, Jiřího Žáčka, Ivony Březinové nebo Miloše Kratochvíla. Komickou drobnokresbou hrdinů baví začínající čtenáře jak v šestidílném seriálu Petra Stančíka o jezevci Chrujdovi (2014–2019), tak v posledních knihách Jiřího Kahouna. Prosazuje se též v animované tvorbě (Vážně nevážně, Slepice) a při výpravě televizních pořadů pro děti (říše Fanfárie na kanálu ČT :D). Za návrh cyklu ilustrací k Pohádkám ze středověku Martiny Drijverové získala čestné uznání jihokorejského festivalu Namibook Island Illustration Concours 2013.

ŽÁRLIVÝ RYTÍŘ A TICHÁ NEVĚSTA
Ilustrátor: Lucie Dvořáková
120 stran
Praha, Knižní klub 2016
ISBN:978-80-242-6289-6
Věk: (7+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace