Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

WWW.BEZ-BOT.CZIVONA BŘEZINOVÁ

Jaké to je, když se patnáctiletému chlapci v osudové vteřině převrátí svět vzhůru nohama? Benjamin z románu Ivony Březinové by se obraznému přirovnání v této otázce trpce vysmál, neboť mu místo nohou zbyly fantomové bolesti po amputaci. Klukovské soupeření o přízeň obdivované dívky skončilo vážným úrazem na lyžích, a tak se od počáteční rezignace a záchvatů vzteku jen obtížně propracovává k přijetí reality. Za vydatné podpory přátel, rodiny i zdravotníků bolestně, zato s odhodláním objevuje svůj potenciál, dokonce se vrací k milovanému sportu. Název knihy se ozřejmí až v poslední kapitole, která rozšiřuje edukativní rozměr nesentimentálně podaného příběhu. Webové stránky, k nimž odkazuje, obsahují ve fikční rovině zprávy o Benových sportovních úspěších a v reálu představují aktivity Nadačního fondu Emil na podporu mladých handicapovaných sportovců. Dynamická typografie s ilustracemi Jakuba Trojáka napovídá, že četba románu psaného přirozeným jazykem dnešních teenagerů bude vzdor hrdinovu handicapu svižnou jízdou.

Ivona Březinová (1964) vystudovala bohemistiku na PedF UJEP v Ústí nad Labem. V letech 2008–2011 vedla katedru tvůrčího psaní na Literární akademii Josefa Škvoreckého. Její autorské rozpětí je už od 90. let široké: sahá od pohádek, přes příběhy ze života dětí a dospívajících až k žánru fantasy. Četná ocenění kritické obce si vydobyla sociálně motivovanými díly, v nichž sleduje život znevýhodněných (Začarovaná třída, 2002; Zlatá stuha, nominace na Magnesii Literu a zápis na Čestnou listinu IBBY; Držkou na rohožce, 2010), téma nebezpečných závislostí (trilogie Holky na vodítku, 2002–2003), stáří a nemoci (Lentilka pro dědu Edu, 2006) či fyzického a smyslového handicapu (Útěk Kryšpína N., 2014). Za román o soužití s autistickým sourozencem Řvi potichu, brácho (2016) získala Zlatou stuhu a nominaci na Magnesii Literu.

Jakub Troják (1978) absolvoval obor písmo a typografie na VŠUP a působí jako grafický designér. Je členem sdružení NOUHAU, které nabízí služby v oblasti uměleckořemeslné tvorby. Spolupracuje s např. s nakladatelstvími Novela bohemica a Triáda.

WWW.BEZ-BOT.CZ
Ilustrátor: Jakub Troják
144 stran
Praha, Cattacan 2018
ISBN:978-80-903782-8-5
Věk: (13+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace