Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

WILLIAM & MERIWETHER: PODIVUHODNÁ ROBOTÍ EXPEDICETaťána Rubášová – Jindřich Janíček

Výpravný komiksový deník z mise dvou vysoce inteligentních strojů na Zemi po katastrofě zpracovává námět, jaký známe z dystopií Pierra Boullea nebo Cormaca McCarthyho. Robotí křestní jména William a Meriwether – jakož i jejich apartní klobouky – upomínají na prospektory amerického Západu Williama Clarka a Meriwethera Lewise, hledající pro náš vzkvétající druh nový životní prostor. V divočině však kovoví průzkumníci nacházejí samé „nezkorodované“ podivuhodnosti z věku lidí: hokejový puk, bource morušového, sluchátka… U řeky, v šachtách dolu i v opuštěném chrámu civilizačního umu se oba vytrvale pošťuchují a jsou tím vlastně nadmíru lidští, byť na probádávaném území narážejí na kopy materiálu, který jejich výkonný software nechápe. Komedie plná omylů a potměšilostí směřuje spíš k tragédii: není-li už tahle Země pro starý a nenajdou-li se na ní vbrzku ani rozumní mladí, zbude nanejvýš bezdůvodný robotí optimismus.

Taťána Rubášová (1988) vystudovala scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Pracovala jako redaktorka v České televizi. S krátkometrážním snímkem Na Knížecí (2014) zvítězila v projektu My Street Films, vypisovaným ve spolupráci s londýnským dokumentárním festivalem; s remakem Americké krásy (2014) zvítězila v soutěži Done in 60 Seconds. Vedle prvního svazku Williamových a Meriwetherových příhod Podivuhodná robotí expedice (2016) se zasloužila i o libreto sci-fi komiksu Přicházíme v míru ve jménu lidstva (2015, obojí s J. Janíčkem).

Jindřich Janíček (1990) absolvoval obor animovaná tvorba na zlínské Univerzitě Tomáše Bati a ilustraci na VŠUP. Věnuje se knižní i časopisecké ilustraci, tvorbě sítotiskových plakátů a designu. Je držitelem ceny Czech Grand Design. Ilustroval mj. soubor deníkových zápisků svého pradědečka-legionáře K večeru spustil se déšť (2016) či Magnesií Literou oceněnou prózu Bogdana Trojaka Safíroví ledňáčci a Glutaman (2020). Kreslil oba díly sci-fi série Taťány Rubášové William & Meriwether – Podivuhodná robotí expedice (2016) a Neočekávaný robotí exodus (2019). Za komiks B jako běžec (Paseka a Take Take Take 2021) získal cenu Muriel pro nejlepšího kreslíře.

WILLIAM & MERIWETHER: PODIVUHODNÁ ROBOTÍ EXPEDICE
Ilustrátor: Jindřich Janíček
96 stran
Praha, Labyrint a Take Take Take 2016
ISBN:978-80-87260-83-8 (Labyrint)
ISBN:978-80-906111-3-9 (Take Take Take)
Věk: (12+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace