Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

VZDUCH JE NAŠE MOŘEVáclav Šorel, Michal Kocián, Petr Kolmann

Ve výrobě aut patříme k evropské špičce a respekt si vydobyly i stroje z kbelských a letňanských hangárů, jak je v praxi poznal Václav Šorel. V komplexním obrazovém průvodci dějinami československého a českého letectví glosuje svůj výklad a archivní snímky i 45 komiksovými librety zachycujícími památné okamžiky oboru, který mu tak učaroval. Nechybějí mezi nimi průkopnické lety Jana Kašpara a Boženy Laglerové ještě z časů mocnářství, výkruty našich akrobatů ani bojové úspěchy pilotů v perutích RAF, později za službu vlasti pronásledovaných. Železná opona až na přísun novinek od sovětských konstruktérů profesionální aviatiku tolik neobohatila, zato se dařilo amatérům sdruženým ve Svazarmu, což kresleným příběhům vtiskuje navýsost civilní ráz. Vzdušné moře mezi nebem a zemí jsme si uhájili, takže dnes můžeme být na své vojenské i záchranářské letouny hrdí. Copak by to taky mohlo s optimistickou imatrikulací OK dopadnout jinak?

Václav Šorel (1937), absolvent ČVUT, do roku 1987 působil jako konstruktér v Avii Letňany. Poté působil ve čtrnáctideníku ABC, s nímž spolupracoval mj. už na legendárním sci-fi komiksu Vzpoura mozků (1977–1979), posléze rozšířeným o příběhy Galaxia (knižně 2014, s F. Kobíkem) a Odysseus (2019, s J. Petráčkem). Jeho popularizátorský vklad na poli letectví a kosmonautiky dokládá Zlatá kniha komiksů (2011), doplněná např. samostatnými vydáními válečných děl Vrabec či Operace Jericho. Za dvousvazkovou Encyklopedii českého a slovenského letectví (2005 a 2008) obdržel poděkování Parlamentu ČR a množství čestných uznání.

Michal Kocián (1960) vystudoval SPŠ stavební v Plzni a od 80. let publikuje v komiksových časopisech pro mládež. Inspiroval se zejména francouzskými výtvarníky a tvorbou Káji Saudka. Spolupracuje i s libretisty Zdeňkem Ležákem (Jan Žižka, Stopa legionáře, Tři králové), Vlastislavem Tomanem (IKS – Strážci času) a Gutwirthem (Serpens Levis, Taven Bachtale).

Petr Kolmann (1969), původním povoláním truhlář, spolupracuje v roli ilustrátora a fotografa s řadou leteckých a modelářských periodik. Od roku 2004 vede časopis AeroHobby o sportovním a volnočasovém létání. Do alba Vzduch je naše moře přispěl barevnými bokorysy letounů.

VZDUCH JE NAŠE MOŘE
Ilustrátor: Michal Kocián
Ilustrátor: Petr Kolmann
310 stran (zčásti rozkládacích)
Praha, Argo 2018
ISBN:978-80-257-2616-7
Věk: (12+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace