Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

VÝLETOVNÍKAdéla Rúčková Moravcová

Sourozenci Vítek a Štěpánka – staří známí z dvojice zeměpisných atlasů pro děti středního školního věku – se přidružili k čerstvému maturantovi a s pejskem Křupkou podnikají výlety na příznačná místa české krajiny. Nádheru pískovcových skalních měst i jeskyní zvětrávajících hluboko pod našima nohama, půvabně věkovitých zřícenin i zatopených lomů a dalších terénů vhodných pro tramping či vodáctví zachycuje uměleckonaučná kniha Adély Rúčkové Moravcové kombinovanou formou. Komiksy bezmála jako z Rychlých šípů se v ní prolínají s výkladem opatřeným mapkami, datovými boxy a kvízy. Přehled o daném geografickém jevu na celém území republiky doplnila autorka tipy, které se se zřetelem na skromné finance nezletilých výletníků vyplatí vyslyšet. Na základě osobních zážitků ze skautského klubu Žlutý list se k malým kolegům-objevitelům nejednou obrací v kontaktní ich-formě, aby připomněla to nejpodstatnější: malá země oplývající všemi zázraky přírody vyjma moře má krás na rozdávání. Stačí vyjít za humna!

Adéla Rúčková Moravcová (1984), absolventka hydrobiologie na PřF UK, zprvu pracovala v laboratořích v Praze a Bruselu. Na poli ilustrace pro děti a mládež je autodidakt. Krom zeměpisných výprav Vítka a Štěpánky v knihách Můj první atlas České republiky (2011) a Můj první atlas Evropy (2014, obojí podle libreta Víta Štěpánka) doprovodila mj. obrázkovou Knížku pro děti do auta (2011). Vytvořila stolní hru Perníková chaloupka (2009) a věnuje se i výtvarným projektům pro neziskové organizace (České Švýcarsko o. p. s., SOS dětské vesničky, Skutečně zdravá škola apod.).

VÝLETOVNÍK
Ilustrátor: Adéla Rúčková Moravcová
48 stran
Praha, Slovart 2016
ISBN:978-80-7529-207-0
Věk: (10+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace