Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

VúdúlínekDaniela Fischerová

Pohádka o nedorozumění, ze kterého se pokradmu zrodí zlo, je vtipně vystavěna na Plautově výroku „nomen atque omen“. Nalezenec Vúdúlínek, jenž za jméno vděčí zkomolenině původně roztomile neposlušného Budulínka, vzbuzuje bez vlastního přičinění hrůzu i u adoptivních rodičů: lesních strašidel Blbule a Blboula. Jenže s obavami se pojí tíživá samota a ta nešťastníka staví před kardinální otázku: nebylo by nakonec výhodnější být programově zlý a získat nade všemi moc? V kruciálním rozhodování mu pomůže přátelství se smolařskou jezinkou - a nově nabytou identitu Mauglího pak spolu s ním stvrdí hromadným přejmenováním všichni lesní sousedi. Ve skutečném životě se však naše nechtěná i úmyslná provinění nedají tak lehce poslat po vodě pryč, jako to udělal protagonista – zato máme chválabohu vždy možnost volby. Ilustrace Jakuba Kouřila dotvářejí tajemnou atmosféru Krachlesa i přesvědčivý výraz zdejších nadpřirozených bytostí, korespondující s autorčinou nepatetickou úvahou o významu sebereflexe a odpuštění.

Daniela Fischerová (1948) po vystudování dramaturgie a scenáristiky na FAMU pracovala nejprve v barrandovských studiích a jako redaktorka nakladatelství Orbis. Od poloviny 70. let se ve svobodném povolání věnuje dramatické, rozhlasové a literární tvorbě pro dospělé i pro děti, pro něž vytvořila přes tři desítky děl. Zabývá se astrologií a jógou, kterou popularizovala v televizním pořadu pro děti (1997). Po pohádkách inspirovaných východní filozofií se v posledních letech přiklání k poetice nonsensu. Básnické knihy Milion melounů (2011), Tetovaná teta (2015), Ochechule s ukulele (2018) a originální náměty pohádek Pohoršovna (2014, Zlatá stuha) a Bylum nebylum (2017) se vyznačují laskavou ironií.

Jakub Kouřil (1987) absolvoval obory animace a audiovize na UTB a studia animace na FAMU. Za krátkometrážní hraný snímek s animovanými prvky M.O. (2012) získal při udílení Českých lvů cenu Magnesia za nejlepší studentský film. Ilustracemi doprovodil knížku Olgy Stankovičové Pracháček – Velké dobrodružství se zlatou žábou (2015) a verše Daniely Fischerové ve sbírce Ochechule s ukulele (2018) a v leporelu Plác! Tác! Bác! (2019).

Vúdúlínek
Ilustrátor: Jakub Kouřil
72 + 4 stran + 4 strany na volně vloženém dvoulistu
Praha, Meander 2020
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-7558-138-9
Věk: (OD 6 LET)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace