Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Všechny barvy duhyKolektiv

Obálka knihy představuje barevnost duhy (podtitul Antologie českých young adult povídek s LGBTQ+ tematikou) a je jediným původním českým zástupcem takto zaměřené young adult literatury v tomto katalogu. Důvod je jednoduchý, povídková tvorba tematizující vztahy stejnopohlavních či transsexuálních párů nebo líčící zážitky asexuálů je zastoupena v našem kontextu zřídka, čtenářskou poptávku dosud uspokojovaly překlady. Autorský kolektiv je široký, i co se týče zkušeností s publikováním, pro některé jsou povídky debutem, mnozí další se ale již etablovali na poli fantasy literatury nebo románů s LGBTQ+ tematikou (Theo Addair, Martina D. Antonín, Alžběta Bílková, Karolína Skácelová aj.). Hrdinové povídek prožívají existenční nejistotu, vztahovou nestabilitu a strach z přijetí okolí i vrstevníků. Některé z povídek jsou uzavřeny smířením, některé otevřeným koncem. Všechny kladou důraz na přátelství a pochopení druhých, ale i na odvahu nebát se svěřit nejbližším.

Kolektiv autorů ve složení: Theo Addair, Martina D. Antonín, Alžběta Bílková, Radek Blažek, Hugo Hartmann, Eva Pospíšilová, Klára Pospíšilová, Karolína Skácelová, Sára Vůchová, Michael Walter, Sam Xabyssus a Lucie Zelinková.

Myokard (vl. jm. Dana Lédl, 1982) vystudovala obor učitelství výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Ve své volné tvorbě se zabývá především figurální ilustrací. Vytváří knižní ilustrace a obálky knih pro česká i zahraniční nakladatelství, např. pro americké vydavatelské domy se prosazuje zejména v kategorii young adult. Na různých projektech spolupracuje též s urbanisty, hudebníky a designéry. 

Všechny barvy duhy
Ilustrátor: Myokard
248 stran
Praha, Yoli 2021
ISBN:978-80-242-7794-3 (Yoli)
Věk: (13+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace