Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

VILMA BĚŽÍ O ŽIVOTNaďa Pažoutová

Slavným heslem Emila Zátopka „Když nemůžeš, přidej!“, které se stalo zadáním loňské literární soutěže nakladatelství Albatros, se řídí i protagonistka vítězného rukopisu Nadi Pažoutové, nadějná amatérská sportovkyně Vilma. Když se nominuje na významný závod v Africe, už neutíká jako o život, ale běží přímo pro jeho záchranu. Během dní strávených ve vesnici uprostřed džungle totiž pochopí, jak pevnou pupeční šňůrou jsou domorodci propojeni s pralesem. Nevede se tu rousseauovská disputace stavící proti sobě obdivuhodnou divočinu a zhoubnou civilizaci, nýbrž podnětný dialog, v jehož průběhu Vilma shledává, kolika fascinujícími schopnostmi disponují zdánlivě „primitivní národy“ v situacích, kdy odchovanci Západu nepomůže nic z jeho supermoderní technologické výzbroje. Dívka se od afrických přátel naučí docenit intuici a s vědomím spoluzodpovědnosti za nepatrnou osadu, jejíž hrozící zkáza symbolizuje osud celé planety, se odhodlá bojovat po svém.

Naďa Pažoutová (1966) absolvovala FHS UK a následně magisterský program učitelství základů společenských věd na FF MU v Brně. Do roku 2019 vyučovala angličtinu a základy společenských věd na střední škole v Děčíně, nyní se věnuje literární tvorbě a přípravě seminářů s duchovní tematikou. Časopisecky publikuje prózy pro dospělé.

Lukáš Tomek (1988) vystudoval obor animace na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. V roce 2012 založil s Ilonou Polanskou studio Tomski & Polanski. Věnuje se obalovému designu, autorským ilustracím, spolupracoval na tvorbě reklamních kampaní (Nike, Škoda, Red Bull, Vodafone). Tvůrčí tandem je podepsán mj. pod výtvarným doprovodem k cestopisům Ladislava Zibury Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii (2017) a 40 dní pěšky do Jeruzaléma (2018), k ilustrovaným dějinám oblékání Letem módním světem (2014) nebo pod prvním českým ilustrovaným vydáním (2018) Velkého Gatsbyho F. S. Fitzgeralda.

VILMA BĚŽÍ O ŽIVOT
Ilustrátor: Tomski & Polanski
160 stran
Praha, Albatros 2019
ISBN:978-80-00-05465-0
Věk: (9+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace