Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Velvet effect 1988-1992Petr Švec - Renáta Fučíková a kolektiv studentů Sutnarky

Shrnutí pěti přelomových let, kdy Češi a Slováci vyšli z relativního bezpečí soukromých ulit pečlivě střežených fízly a udavači a spontánně se postavili totalitnímu režimu, se v přehledné novinářské zkratce soustřeďuje na lavinu tehdejších událostí. V euforii ze svobody, jakou především generace studentů zakusila vůbec poprvé, udržely oba národy nenásilný charakter revoluce a rodící se demokracie, což platí i pro jejich emotivní, ale nakonec diplomatický rozchod. Čtivé texty Petra Švece, nahlížející do všech oblastí dobového života veřejného i privátního, zdařile doplňují studentské ilustrace inspirované archivními dokumenty. Václav Bartuška, jeden z vůdců studentstva a nynější vysoký státní úředník, lapidárně shrnuje fenomén „sametového efektu“ v závěrečném svědectví: „Dostali jsme zpátky svůj život. A je jen na nás, jak s ním naložíme.“ Skutečnou tečku za encyklopedií však obstarává heslář, v němž se dnešní mládeži objasňují pojmy vystihující šeď života za železnou oponou – a patřící už pokud možno na smetiště dějin.

Petr Švec (1978) absolvoval VOŠ tvůrčího psaní, jazykovou a literární kulturu na Univerzitě Hradec Králové a magisterské studium na Literární akademii Josefa Škvoreckého. Působil v MF Dnes a od roku 2014 je editorem zpravodajství České televize. Stěžejní okamžiky našich novodobých dějin zachytil v knize České století (2018). Dětem adresoval i zeměpisnou popularizaci S malířem kolem Evropy (2019, s ilustracemi Jiřího Kalouska).

Renáta Fučíková (1964) se po dokončení VŠUP věnovala ilustraci, literární a výtvarné tvorbě včetně užitého umění. Od roku 2016 působí na FDULS ZČU v Plzni, kde vede ateliér didaktické ilustrace. Autorsky začínala portréty významných českých osobností v edici Největší Češi nakladatelství Práh. Její zájem o dějiny vyústil v monumentální dílo Historie Evropy – Obrazové putování (2011, s Danielou Krolupperovou) a v Historii Čechů v USA (2019). Obrazové adaptace světových dramat v dějinném kontextu představuje v knižnici Vyšehradu Největší dramatici. Je několikanásobnou držitelkou Zlaté stuhy. Se souborem Vyprávění ze Starého zákona (1998, Čestná listina IBBY) zvítězila na Bienále ilustrací v Teheránu.

Kolektiv ilustrátorů složený z 39 studentů FDULS ZČU pod vedením Renáty Fučíkové

Velvet effect 1988-1992
Ilustrátor: kolektiv
176 stran
Praha, Albatros 2020
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-00-06024-8
Věk: (OD 9 LET)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace