Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Velký příběh Velké pardubickéTereza Marianová

Nejslavnější kontinentální překážkový dostih, při němž se výkvět plnokrevníků rok co rok utkává v devítiminutovém závodu o délce 6 900 metrů, líčí stránky autorské knihy Terezy Marianové natolik plasticky, jako bychom ho sledovali z pomyslné časosběrné lóže na pardubické tribuně. Už vstupní předsádka mapuje jeho trať, kdežto koncová zakresluje parametry všech třiceti nástrah. Jejich průběžný rozbor se uvnitř svazku prolíná s komiksovými epizodami, se zastávkami v kontextových boxech, s funkčně včleněnou terminologií či diskusemi o nepřiměřenosti Velkého Taxisova příkopu. S tím přicházejí ke slovu odskoky do dějinných peripetií pořadatelského státu, ve kterých se ideologie několikrát nesportovně promítla i do organizace vrcholného podniku sezony. A přesto se vyšvihl až ke hvězdám! Portréty čtyř- i dvounohých hrdinů steeplechase staré 147 let už jen šperkují sebevědomý tvar díla upozorňujícího na spojitost závodu s deskovou hrou Dostihy a sázky. Celek nadchne jak malé zvědavce, kteří tu nemají kdy se nudit, tak dospělé fanoušky krásy nahlížené z koňského hřbetu. Uznávané postupy našich uměleckonaučných publikací jsou zde rozvinuty do té míry, že představují startovní impulz pro další výboje tohoto specificky českého typu encyklopedie v epoše uřícené zkratky.

Tereza Marianová (1993), absolventka FDULS ZČU, se věnuje grafickému designu a ilustraci. Ještě pod dívčím příjmením Lukešová ilustrovala novou verzi Pohádky o Smolíčkovi (2016, Zlatá stuha za nakladatelský počin) a zaujala i výtvarným doprovodem k trilogii Jak na to? Oblékání, Hygiena, Domácnost (2018), sledující potřeby dětí s poruchou autistického spektra. Spolupracuje s časopisem Raketa. Důvtipný encyklopedický přístup prokázala v autorské knize o myslivosti To jsem z toho jelen (2019). Další výlety do přírody, tentokrát s předškoláky, podniká v leporelech Jak se koník ztratil (2020) a Květolelo (2021).

Velký příběh Velké pardubické
Ilustrátor: autorka
104 stran
Praha, Albatros 2020
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-00-05969-3
Věk: (OD 10 LET)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace