Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

VELKÁ MEDVĚDÍ CESTAZbyněk Černík

Vyprávění o výletu dvou malajských medvídků Kualy a Lumpura za ledním medvědem Knutem do vzdálené Arktidy představuje volné pokračování knížky Taková medvědí rodinka. Ačkoli se chlupatí hrdinové přesouvají letecky i na plovoucích krách a s úžasem kolem sebe vnímají kulturní shody i odlišnosti, přináší Velká medvědí cesta nordisty Zbyňka Černíka hlavně příběh o přátelství a solidaritě. Cestovatelé jsou koneckonců vystaveni nepříjemným zážitkům, když doslova na vlastní kůži okusí, co vlivem globálního oteplování znamená ztratit půdu pod nohama. Putování protkané Knutovým veršováním a hraním s idiomy končí šťastným návratem domů, nicméně zvídavost agilních medvídků slibuje nová cestovatelská dobrodružství. Přívětivý ilustrační doprovod Evy Sýkorové-Pekárkové souzní s humorným laděním příhod.

Zbyněk Černík (1951) vystudoval angličtinu a švédštinu na FF UK, pracoval jako nakladatelský redaktor a od roku 1993 se věnuje překladatelství a publicistice ve svobodném povolání. V současnosti působí v edičním oddělení pražského Institutu umění. V překladech zprostředkoval přes čtyři desítky děl ze severských literatur a vlastními povídkami je za tutéž dobu zastoupen v mnoha antologiích. Pro děti vytvořil Malou medvědí knížku (2013) a vzácnějším zástupcům téhož druhu zasvětil i knihu Taková medvědí rodinka (2014).

Eva Sýkorová-Pekárková (1958) absolvovala pražskou VŠUP v ateliéru filmové a televizní grafiky Miloslava Jágra. Věnuje se především knižní ilustraci, animovanému filmu a spolupracuje s dětskými časopisy. Vytvořila výtvarnou podobu knižních a večerníčkových sérií Inspektor Fousek na stopě Hany Lamkové (knižně 2012) a Králík Fiala Ivana Binara (knižně 2011). Výtvarný rukopis ji dále předurčuje k ilustraci komických příběhů, mj. Bílé paní na hlídání (2010) Pavla Brycze, hravých veršů Miloše Kratochvíla Pes nám spadla (2012) nebo Policejního křečka (2013) Daniely Krolupperové.

VELKÁ MEDVĚDÍ CESTA
Ilustrátor: Eva Sýkorová-Pekárková
64 stran
Praha, Pikola 2017
ISBN:978-80-7549-330-9
Věk: (6+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace