Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

VELKÁ INDIÁNSKÁ KNIHA – HAU KÓLA!Lubomír Kupčík

Porozumění přírodě nejdřív vyžaduje dychtivý zájem a poté vcítění. A je-li fanoušek šikovný, brzy shledá, že nejsnáz se mu to povede vlastnoručně. Na tyto jistoty sází soubor „50 návodů k výrobě indiánských předmětů“, v němž Lubomír Kupčík nadchne ty dobrodruhy, kteří se díky četbě chtějí – nebo někdy chtěli – připodobnit komunitě „euroindiánů“ čili skupinkám prakticky oživujícím dávné způsoby prvních amerických národů a pokorně obdivujícím jejich postoje. Autor jim coby příznivce lesní moudrosti vtělené před stoletím do zásad skautingu krok za krokem osvětluje, jak se dají z dostupných materiálů vyrobit repliky tradičních součástí oděvu, obutí, ozdob i některých loveckých potřeb. Instruktážní dvoustrany publikace jsou doplněny jednak poučením o dalších sousedech indiánských týpí, jednak vyprávěními o obyčejích, jež tyto kmeny vyznávají nehledě na dnešní pobyt v rezervaci a čas měřený hekticky po bělošsku.

Lubomír Kupčík (1957), grafik a ilustrátor, se po vyučení uměleckým malířem interiérů podílel na řadě restaurátorských projektů, mj. na rekonstrukci prostor Národního divadla a Pražského hradu. Zájem zoologii a etnografii, posílený vazbami ke skautingu a obdivem k tvorbě Zdeňka Buriana, ho přivedl ke knižní ilustraci. Zaujal souborem děl k paleontologickým popularizacím z pera Vladimíra Sochy (Po stopách dinosaurů, Neznámí dinosauři), ilustracemi k reedici (2008) Bílého tesáka Jacka Londona či k tábornickým encyklopediím Miloše Zapletala. Dynamický výraz však uplatnil i v doprovodu k fantastickým prózám Petry Neomillnerové (např. Amélie a tma, 2013).

VELKÁ INDIÁNSKÁ KNIHA – HAU KÓLA!
Ilustrátor: Lubomír Kupčík
104 stran
Praha, Mladá fronta 2017
ISBN:978-80-204-4066-2
Věk: (9+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace