Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.
VĚCI NAŠEHO ŽIVOTAPETR BORKOVEC – ADRIANA SKÁLOVÁ
Jaký význam mají pocity, které nás dnes a denně provázejí, aniž si to složitě uvědomujeme? V novém leporelu se Petr Borkovec nadchl kresbami Adriany Skálové a připsal k nim básnické miniatury dotýkající se každodennosti propojené s niternými lidskými příběhy: se vzpomínkou na ztracený dům z dětství, s vylámanými zuby na hřebenu, jímž se česala babička, anebo s brčkem, pro dětský svět tak důležitým. Básně jsou uvozeny ve stylu veselého čtyřverší z pera Františka Hrubína: „Vezmi žlutou tužku a namaluj hrušku…“, které se však v básníkově podání proměnilo ve „Vezmi žlutou žínku, umyj maminku, potom vynes pytel plín…“ Neobvyklé přemítání si můžeme dopřát v širokém generačním souznění publika mezi pěti až pětadevadesáti lety, nicméně vždy je zaručeno, že bude o čem přemýšlet.
Petr Borkovec (1970) působil jako redaktor Literárních novin a revue Souvislosti, s nakladatelstvím a kavárnou Fra organizuje autorská čtení. Jeho přírodní a křesťansky orientovaná lyrika (Mezi oknem, stolem a postelí, Polní práce, Milostné básně) pozoruje míjení a míhání našich všedních existencí. Malé i velké čtenáře oslovuje různými formami: konceptuálním leporelem O čem sní (2016, ilustrace Andrea Tachezy) nebo ceněnou sbírkou Každá věc má něco společného se štěstím (2019, ilustrace Martin Krkošek).
Adriana Skálová (1956) pochází z česko- italské rodiny. Mezi lety 1963–1976 žila v Římě, kde vystudovala lyceum, a poté na VŠUP obor ilustrace. Od roku 1984 spolupracuje s časopisem Sluníčko. Ilustrovala např. romány Opožděná láska Petera Härtlinga (1987) a Šoša Isaaca Bashevise Singera (1992). Zabývá se grafikou, prostorovými instalacemi, navrhuje výpravy a kostýmy pro divadlo (Zvoník od Matky Boží, 2005), vytváří projekty zábavných nemocničních prostor pro malé pacienty. Coby spoluzakladatelka sdružení Cesta domů píše arteterapeutické knihy, např. Velbloud a Ibis – Knížka ke čtení, vyrábění a hraní nejen pro nemocné děti (2015). Ilustracemi doprovodila i knihu J. B. Ladegaard Knoxové Je smrt jako duha? (2017).
Ilustrátor: | Adriana Skálová |
nestránkované leporelo | |
Praha, Nakladatelství Cesta domů 2017 | |
ISBN: | 978-80-88126-28-7 |
Věk: | (5+) |