Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

VĚCI, KTERÉ ZTRÁCÍMEPETR BORKOVEC

Básně o ztracených věcech půvabně ukrývají i ztracené knihy dětství. Všechny, kdo si leporelo čtou nebo předčítají, rozněžní básní o medvědovi Flóra (Daisy Mrázkové) nebo o ztracené kudle v lese skrývající rébus pro čtenáře: „To je tak strašný, když pomyslím, že moje kudla leží sama v lese. Že kolem laně chodí pít a ve tmě roste kapradí – a ona se tam hrůzou třese!“ Těmto iniciačním nožíkům–rybičkám totiž Petr Borkovec věnuje své leporelo uzavírající pomyslnou trilogii „věcí“. Ale nejen jim, sledujeme povzdech nad mnoha ztracenými sponkami a deštníky, tetelíme se v kanceláři Ztrát & nálezů nad příběhem objevené staré náušnice a dědečkovy hole, pro kterou si přišla jeho vnučka. Pak básník předestře personifikovaný smutek gumičky, která utopena v kaluži již nesváže holčičce voňavé vlasy, a občas povzdychne nad věcmi, které se nám vracejí a přitom dělají „obličeje kyselý“ a my třeba za nimi občas smutníme.

Petr Borkovec (1970) působil jako redaktor Literárních novin, revue Souvislosti a překladatel z ruštiny. S nakladatelstvím a kavárnou Fra organizuje autorská čtení. Za ranou básnickou sbírku Ochoz (1994) získal Cenu Jiřího Ortena. Jeho přírodní a křesťansky orientovaná lyrika (Mezi oknem, stolem a postelí, Polní práce, Needle-book) pozoruje míjení a míhání našich všedních existencí. Nejmenší čtenáře poprvé oslovil veršovaným leporelem Všechno je to na zahradě (2012). V dalším konceptuálním leporelu O čem sní (2016) společně s Andreou Tachezy zkoumá osvobozující prožitek za zavřenými víčky. (1970) působil jako redaktor Literárních novin, revue Souvislosti a překladatel z ruštiny. S nakladatelstvím a kavárnou Fra organizuje autorská čtení. Za ranou básnickou sbírku Ochoz (1994) získal Cenu Jiřího Ortena. Jeho přírodní a křesťansky orientovaná lyrika (Mezi oknem, stolem a postelí, Polní práce, Needle-book) pozoruje míjení a míhání našich všedních existencí. Nejmenší čtenáře poprvé oslovil veršovaným leporelem Všechno je to na zahradě (2012). V dalším konceptuálním leporelu O čem sní (2016) společně s Andreou Tachezy zkoumá osvobozující prožitek za zavřenými víčky.

Petra Josefína Stibitzová (1988) absolvovala ateliér ilustrace a grafiky na pražské VŠUP. Kreslila trojdílný komiks Mor (2016–2017) Milady Mašínové a Pajasan (2016) Vratislava Brabence. Invenčně ilustrovala pohádkové ptačí knihy Emmy Pecháčkové Holub Kolumb (2013) a Holub Pírko (2019). Mimo to ilustruje pracovní sešity pro nakladatelství Cesta domů, vytváří plakáty a doprovodné tisky.

VĚCI, KTERÉ ZTRÁCÍME
Ilustrátor: Petra Josefína Stibitzová
18 nečíslovaných stran
Praha, Meander 2020,
ISBN:978-80-7558-134-1
Věk: (3+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace