Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Václav Havel mocný bezmocný ve 20. stoletíMartin Vopěnka - Eva Bartošová

Skutečně velkému zájmu autorů biografií se zatím těšili jen dva bývalí českoslovenští či čeští prezidenti a podobně jako před časem začaly vycházet knihy pro děti o Tomáši Garrigueovi Masarykovi, tak si nyní můžeme přečíst a prohlédnout kratší, ale hutný životopis prvního porevolučního prezidenta Václava Havla. Od poválečných let se biografie pro děti téměř bez výtvarného doprovodu proměnily, kniha je bohatě dobově ilustrována Evou Bartošovou. Autor prostřídává a prokládá Havlův život od kolébky až do smrti líčením pohnuté historie 20. století, přičemž obě pásma jsou pro přehlednost rozlišena barevně. Mottem se tu Vopěnkovi stala známá Havlova esej Moc bezmocných, kterou převyprávěl pro děti, aby jí dokázaly porozumět, zdůrazňuje svobodné a demokratické uspořádání společnosti, ale neztrácí ani kritický pohled na uplynulou etapu dějin naší země včetně samotného Václava Havla a jeho politického působení.

Martin Vopěnka (1963) je nakladatel a spisovatel, píše pro čtenáře všech věkových kategorií. Z tvorby pro dospělé se příznivého přijetí v zahraničí dočkalo britské vydání románu Můj bratr Mesiáš (2017). Zlatou stuhu dostal za román Nová planeta (2015) a Cenu učitelů SUK dětem obdržel za knihy O duši a dívce (2016) a Biblické příběhy pro nevěřící děti (2018). Podle románu Spící město (2011) byl natočený stejnojmenný celovečerní film (2021). Jeho zatím posledním titulem pro děti je snová novela pro menší děti Sofinka a záhadné zvířátko (2021).

Eva Bartošová (1994) je absolventkou ateliéru ilustrace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, kde v současnosti vyučuje. Podílela se na výtvarném doprovodu řady kolektivních publikací (Hrdinky, 2016; 100 x Václav Havel Pavla Kosatíka; 2019; Velvet Effect, 2020) a sama koncipovala svébytnou knihu přísloví Pozdě bycha honiti (2021, s verši Radka Malého).

Václav Havel mocný bezmocný ve 20. století
Ilustrátor: Eva Bartošová
96 stran
Praha, Práh 2022
ISBN:978-80-7252-927-8 (Práh)
Věk: (9+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace