Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

V DLOUHONOSECH ZLOBÍ ČERTIJiří Kahoun

Zjihlost spjatá s příslibem blížících se Vánoc dolehla i na čecháčky z Dlouhonos, jejichž podlosti peklo léta vřele eviduje, a proto je zapotřebí zachránit jejich dušičky před vlivem dobra. Luciferovo trestné komando letící přes pražský Faustův dům a Křivoklátsko až k cíli u Orlíku je však samý břídil, mamlas či ztřeštěnec, takže se hned po přistání ocitne v nesnázích. Dnes už klasickou zápletku se zloduchy, kteří se domáhají strašidelných práv a kupí přitom malér za malérem, pojal Jiří Kahoun v duchu „hrátek s čerty“. Čekání na půlnoční mši svatou za narození Ježíška dětem tu a tam opepří rozvernými vrstvami jazyka, jež mluvu postav kouzelně přizdobí. Autorova neplánovaná tvůrčí závěť prokazuje, že právě s nasazením expresivity dokázaly jeho pohádky karikovat nejednu lidskou slabůstku.

Lucie Dvořáková (1959) absolvovala ateliér filmové a televizní grafiky na VŠUP. Držitelka dvou Zlatých stuh doprovodila mj. díla Eduarda Petišky, Jiřího Žáčka, Ivony Březinové nebo Miloše Kratochvíla. Komickou drobnokresbou hrdinů baví začínající čtenáře jak v šestidílném seriálu Petra Stančíka o jezevci Chrujdovi (2014–2019), tak v posledních knihách Jiřího Kahouna. Prosazuje se též v animované tvorbě (Vážně nevážně, Slepice) a při výpravě televizních pořadů pro děti (říše Fanfárie na kanálu ČT :D). Za návrh cyklu ilustrací k Pohádkám ze středověku Martiny Drijverové získala čestné uznání jihokorejského festivalu Namibook Island Illustration Concours 2013.

V DLOUHONOSECH ZLOBÍ ČERTI
Ilustrátor: Lucie Dvořáková
112 stran
Praha, Knižní klub 2016
ISBN:978-80-242-5428-9
Věk: (6+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace