Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Usínací knížkaRobin Král

Občas se paralelně vyrojí několik tematicky blízkých knih pro děti, v současné době je jím usínání a uspávání, v každém knihkupectví najdete několik „ospalých“ knih. Robin Král píše převážně pro nejmenší a malé děti, ve své tvorbě dovede být nápaditý a tradiční motivy obměňuje. Leporelo uvádí houpací kůň s přicházející nocí, autor dál rozvíjí situace před spaním a rýmuje o běžných úkonech, jako je čištění zoubků nebo oblékání pyžámka, až k dětské fantazii upínající se k nočním představám o hvězdách a dalekém světě. Básněmi procházejí děti Adam a Anežka, které tyto prožitky zpřítomňují a naplňují tak autorský záměr po harmoničnosti okamžiků před usnutím. Titul bude vábit i něžnými tlumenými barvami pastelových kreseb ilustrátorky Linh Dao.

Robin Král (1981) absolvoval estetiku na FF UK a scenáristiku na VOŠ při Konzervatoři Jaroslava Ježka, kde nyní působí jako pedagog. Zaměřuje se především na poezii pro nejmenší. Svět dětských tužeb zachytil v poetických pásmech Z Kroměříže do Paříže (2011) nebo Tonča a krasojezdec (2019) a v netopýří hříčce Ferdinande! (2013). Píše a překládá písňové texty, mj. spolupracuje s Divadlem Spejbla a Hurvínka. Veřejnost i kritiky zaujal Vynálezáriem, básněmi rozličných forem, ilustrovanými Janou Hruškovou (Magnesia Litera 2016). Překvapil vtipným leporelem Jsou tam kuny (2021, ilustrace Ester Nemjó).

Linh Dao pochází z Vietnamu, studovala na Střední škole umění a designu v Brně a později animaci na Fakultě multimediálních komunikací UTB ve Zlíně. Věnuje se převážně knižní tvorbě, ilustrovala řadu naučných knih pro děti, např. z jedné série Kam se ztratila zvířátka (2018) a Ohrožená zvířata (2019) nebo Vezmi mě domů (2019) Pavly Hanáčkové.

Usínací knížka
Ilustrátor: Linh Dao
18 nečíslovaných stran
Praha, PIKOLA 2021
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-242-7594-9 (Pikola)
Věk: (3+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace