Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

UKOLÉBAVKYROBIN KRÁL

Konceptuální titul vydaný péčí Pikoly zůstal přes veškerou snahu partnerů a editorů bez větší kritické odezvy. Zatímco Královo poetické Vynálezárium zaujalo porotce literárních cen i učitele literární výchovy, písňové texty bývají v tomto směru opomíjeny, třebaže i ony svébytně a v přesné prozódii navazují na širší folklorní, potažmo básnickou tradici. Široký pán na nás kainarovsky pomrkává dokonce i v malbě Jaroslava Róny a Ticho jako by vystoupilo z básní Jana Skácela, jež svého času zhudebňoval Hradišťan. Působivá je Pohádka pro usnutí, kde se mísí odvěká báchorečnost s touhou, jelikož „vosková svíčka plápolá,/ říkej mi pohádku/ dokola“. Rónovy obrazy opět podporují symbolickou expresivitu sdělení, což spolu s možností poslechnout si zařazené básně v interpretaci známých zpěváků činí z Ukolébavek mimořádný celek.

Robin Král (1981) vystudoval estetiku na FF UK a scenáristiku na VOŠ při Konzervatoři Jaroslava Ježka, kde nyní vyučuje. Jeho doménou je poezie pro nejmenší. Svět dětských tužeb a fantazií povzbuzuje v pásmech Šimon chce být krotitelem, Z Kroměříže do Paříže (obě 2011) a v netopýřím 3D leporelu Ferdinande! (2013, Zlatá stuha za ilustrace). Vedle toho skládá (či překládá) písňové texty pro Divadlo Spejbla a Hurvínka (hry Hurvínek mezi osly, Jak s Máničkou šili všichni čerti) a pro kapelu Toxique. Za poeticko- technický vzorkovník básnických forem Vynálezárium (2015) obdržel Magnesii Literu v kategorii knih pro děti a mládež.

Jaroslav Róna (1957), malíř, sochař, scénograf a herec, absolvoval VŠUP v ateliéru sklářského výtvarnictví. Za studií spoluzaložil skupinu Tvrdohlaví. S kolegy Františkem Skálou a Alešem Najbrtem vystupuje v divadle Sklep a tvoří skupinu Tros Sketos. Vytvořil mj. pomník Franze Kafky (2013) v pražské čtvrti Josefov, plastiku Malého marťana (2005) v Dejvicích a na Ještědu či jezdeckou sochu markraběte Jošta (2015) v Brně. Ilustračně vyzdobil např. bibliofilii Franze Kafky Popis jednoho zápasu (2007) nebo výbor povídek E. A. Poea Démon zvrácenosti (2013).

UKOLÉBAVKY
Ilustrátor: Jaroslav Róna
48 stran + audio CD
Praha, Pikola 2017
hudba Jan Lstibůrek, zpěv Ewa Farna, Tomáš Klus a sestry Páchovy
ISBN:978-80-7549-533-4
Věk: (10+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace