Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

TYMIÁN Z OXARYKATEŘINA BLAŽKOVÁ

Dvanáctiletá Justýna je velkou čtenářkou a zpočátku outsiderem ve školním kolektivu, dobře si však rozumí se svou matkou, která touží po spisovatelské kariéře. Jednoho večera se v jejím pokoji objeví kluk Tymián se jménem vonícím po bylinkovém koření, jež je v našich končinách základem pro rajské omáčky. Prosí ji o záchranu Oxary, knížkové země, jíž hrozí záhuba, neboť spisovatel Louskáček, který ji stvořil, náhle zemřel a je nezbytné dokončit knihu. Oxara je podmořskou říší, již autorka zpodobňuje s vynalézavou fantazií, sídlí zde podivuhodné bytosti v čele s Medúzákem a platí tu jiná časová perspektiva. Hrdinka porovnává protagonisty přečtených knih s překotnými událostmi, které prožívají „ve skutečnosti“ s Tymiánem. Autorka Justýnu nechává promlouvat současným jazykem teenagerů, žijících v symbióze s virtuální realitou. Román ve fialové sazbě je nápaditě ilustrován, Nanako Ishida na průsvitných vložených stranách vytváří kresby postav s úžasným imaginativním nábojem.

Kateřina Blažková (1973) pracuje jako zahraniční referentka. Je autorkou fantasy trilogie pro menší děti o dívce Nale z vesmíru: Nalin Algabram (2009), Prázdniny s Nalou (2013) a Nalin návrat (2016). Dosud jen na vlastním webu publikovala prózu pro dospělé Pankový brambory a další kratší texty včetně poezie.

Nanako Ishida (1979), japonská výtvarnice žijící v Praze, absolvovala studia v Tokiu a stáž na VŠVU v Bratislavě v ateliéru Dušana Kállaye. Zabývá se grafikou, ilustracemi a tvorbou autorských knih. Ilustrovala mj. publikace Anna – Jaký bude rok 2082? Josteina Gaardera (2014), Všehokniha (2013) Guuse Kuijera, Naše ukolébavky (2016) Josefa Krčka, Ukradený prsten (2017) Ivany Peroutkové či Tymián z Oxary Kateřiny Blažkové (2019).

TYMIÁN Z OXARY
Ilustrátor: Nanako Ishida
256 stran
Praha, Argo 2019
ISBN:978-80-257-3009-6
Věk: (10+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace