Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

TRIKOLORAMartin Šinkovský, TICHO762

Komiksový libretista Martin Šinkovský a kreslíř TICHO762 se ujali úkolu zprostředkovat průběh sametové revoluce roku 1989 současné dětské generaci, která tyto zlomové okamžiky zná pouze z učebnic a ze vzpomínek rodičů či prarodičů. Kvarteto žáků páté třídy z moravského města Hezberku vnímá listopadové události s upřímnou snahou demonstracím a transparentům porozumět. Touží také vlastnit trikoloru a vyrábí si ji ze všech možných i nemožných materiálů. Dění na jejich sídlišti se střídá se sílícím vzdorem v pražských ulicích, zobrazeným v zájmu porozumění s nemalou nadsázkou: předák pražských komunistů Štěpán se proměňuje ve zloducha Jokera, prezident Husák má hvězdu na čele, zatímco strip s plechovkou Coca-Coly dovezené z Vídně už věstí drápky komerce. Autoři dovedně přibližují události vzrušené doby a prolínají je kolážemi z autentických novinových zpráv.

Martin Šinkovský (1979) absolvoval bakalářské studium v oboru dějin filmu na olomoucké UP a profiluje se jako autor pohádek také jako scénárista komiksů pro děti a mládež. S TICHEM762 vytvořili příběhy Mlžný ostrov zbarvený do ruda, Městečko Kytice, Chodil obr po zemi (vše 2018) nebo Lapálie v Lampálii (2017).

TICHO762 (vlastním jménem Petr Novák, 1982) je výtvarník a ilustrátor. Kromě projektů s Martinem Šinkovským publikuje v komiksové revui pro děti Bublifuk. Podílel se i na komiksovém souboru Češi 1918 – Jak Masaryk vymyslel Československo (2013, podle scénáře Pavla Kosatíka).

TRIKOLORA
Ilustrátor: TICHO762
72 nečíslovaných stran
Praha, CooBoo 2019
ISBN:978-80-7544-841-5
Věk: (10+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace