Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

TRANSPORT ZA VĚČNOSTFrantišek Tichý

Už úvod zpovědi dvanáctiletého Honzy naznačuje, že vedle běžných dobrodružství hoch prožije i ta, která mu diktují válečný rok 1940 a následující vývoj. Dosavadní svět se mu v sevření protektorátních nařízení rozpadá: otec je pro účast v odboji zatčen a popraven gestapem, z gymnázia i ze života tiše mizí židovští spolužáci. Honza mobilizovaný tátovým příkladem nehodlá jen pasivně přihlížet nespravedlnostem, proniká za zdi terezínského ghetta s úmyslem vysvobodit kamaráda a na několik měsíců se začleňuje do dětské samosprávy tábora… K napsání knihy podnítil Františka Tichého nález rodinné korespondence popraveného odbojáře a emotivní zážitek z exkurze v Terezíně. Autentické dopisy vězněného, články z terezínského časopisu Vedem a deníky židovského chlapce Petra Ginze spájí v textu s literární fikcí, a tak se osudy skutečných aktérů proplétají s postavami románovými. Ilustrace Stanislava Setinského na hraně mezi realističností a symbolikou odkazují šedomodrými tóny k dobovým filmům. Věrohodně. Vždyť „jediné, čím se (…) lišíme, je to, že jsme se narodili do šťastnějších časů“.

František Tichý (1969) je absolvent PřF UK a zakladatel alternativního gymnázia Přírodní škola v pražských Holešovicích. Ústředním tématem jeho literární tvorby je život dětí v terezínském ghettu, kterému věnoval předcházející dvě knihy z volné románové trilogie, jíž je přítomný svazek posledním titulem: Transport za věčnost (2017, Magnesia Litera v kategorii Knihy pro děti a mládež) a Labyrint nedokončených setkání (2020).

Stanislav Setinský (1985), ilustrátor a komiksový výtvarník, vystudoval knižní grafiku na Vyšší odborné škole grafické v Praze a v ateliéru ilustrace a grafiky VŠUP. Pro nakladatelství Baobab výtvarně doprovodil prózy izraelského spisovatele Etgara Kereta (Najednou někdo klepe na dveře, 2014; Sedm dobrých let, 2015) a volnou románovou trilogii Františka Tichého (2017–2022). V návaznosti na knižní sérii obrazových průvodců Miroslava Šaška vytvořil originální autorské knižní album-slovník To je Jeruzalém (2019).

TRANSPORT ZA VĚČNOST
Ilustrátor: Stanislav Setinský
244 stran
Praha, Baobab 2017
ISBN:978-80-7515-052-3
Věk: (10+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace