Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

TRABLE S TÁTOUJANA KLIMENTOVÁ

Oslava Markétčiných desátých narozenin se nečekaně zvrtne a dívku neutěší už ani vytoužený nový mobil od táty. Ostatně právě náhodně zachycený telefonát prorazil až dosud bezpečné hradby domova, z něhož tatínek překotně prchá za novou známostí. Markétka však nemá jenom trable s tátou, ale i s opuštěnou maminkou propadající zoufalství. Autorka o všem citlivě referuje z přímé perspektivy hrdinky, jejíž víra v rodičovský smír není projevem dětské naivity, nýbrž výrazem přirozené touhy po zázemí. Jana Klimentová se nezpronevěří realistickému nahlížení mezilidských vztahů tím, že by nabídla jednoznačně šťastný závěr, nicméně publikum může být spolu s dívkou spokojeno, protože „naděje tu je“. Celostránkové ilustrace i drobné viněty Marie Urbánkové se vedle klíčových postav zaměřují na předměty běžné potřeby, které čtenářům připomínají, že život neutvářejí pouze zlomová odhalení, ale také drobné, opakující se a zdánlivě všední chvíle.

Jana Klimentová (1952) vystudovala režii a dramaturgii na DAMU. Po studiích nastoupila do Čs. rozhlasu a uplatnila se zprvu jako asistentka režie, později jako samostatná režisérka literárních pořadů a rozhlasových her. Od roku 1991 působila na volné noze jako redaktorka a novinářka, vyučovala herectví na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Je spoluautorkou knižního rozhovoru se spisovatelem Alexandrem Klimentem Tři žíně (2009). Předškolním dětem nabídla prózu o sourozenecké žárlivosti Ema nejde do školky (2010), převedenou i do rozhlasové podoby, a také humorné vyprávění s logopedickou zápletkou Lea a R (2015).

Marie Urbánková (1995) absolvovala v roce 2018 bakalářské studium v ateliéru filmové a televizní grafiky na VŠUP, kde dále pokračuje v oboru magisterském. Zabývá se ilustrací, animací, pořádáním workshopů a výtvarných dílen pro děti. Pravidelně spolupracuje s časopisem Raketa.

TRABLE S TÁTOU
Ilustrátor: Marie Urbánková
112 stran
Praha, Pikola 2018
ISBN:978-80-7549-651-5
Věk: (10+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace