Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

TONČA & KRASOJEZDECRobin Král, Aneta Františka Holasová

„Na louce, tam za Třeboní,/ kde bylo vždy spousta místa,/ se dnes něco velikého,/ podivného začlo chystat./ Koza Tonča koukala se/ dírou ve zdi na tu krásu:/ Možná že si vyjdu z chlívka. / Možná až sem na terasu.“ Také novou báseň Robina Krále, vtělenou do formátu velkoleporela s akvarely Anety Františky Holasové ve fialovo- růžovo-šedavém tónu, okouzlilo komediantské prostředí. Ústředním motivem autorových osmiverší je útěk jihočeské kozy za zaječím akrobatem Hubertem, do kterého se bezhlavě zamilovala. Lákavé harcování po pouťových štacích však nepřináší jen radosti, jak věděli Arnoštek a Anna z Vančurova Rozmarného léta, a Tonča vbrzku zjišťuje, že doma bylo nejlíp. Bajka v řeči vázané pobaví čtenáře nehledě na ročník narození, protože v jejích obrazových detailech si najdou své i nad rámec výtečně zvládnuté prozódie.

Robin Král (1981) absolvoval estetiku na FF UK a scenáristiku na VOŠ při Konzervatoři Jaroslava Ježka, kde nyní působí jako pedagog. Zaměřuje se především na poezii pro nejmenší. Svět dětských tužeb zachytil v poetických pásmech Šimon chce být krotitelem, Z Kroměříže do Paříže (obě 2011) a v netopýřím leporelu Ferdinande! (2013, ilustrace Andrea Tachezy). Píše a překládá písňové texty, spolupracuje mj. s Divadlem Spejbla a Hurvínka a kapelou Toxique. Veřejnost i porotce literárních cen zaujal vzorkovníkem nevšedních básnických forem Vynálezárium (Magnesia Litera 2016, ilustrace Jana Hrušková).

Aneta Františka Holasová (1985) vystudovala ilustraci a grafiku na Fakultě umění a designu ZČU v Plzni. Upozornila na sebe už debutem Lumír včelaří aneb Medový slabikář (2013). Ilustrovala též příběh české hymny Josefa Kajetána Tyla Kde domov můj (2018) a nové vydání (2019) pohádky Zvířátka z malinové paseky Jiřího Kahouna. Spolupracuje s časopisem Raketa.

TONČA & KRASOJEZDEC
Ilustrátor: Aneta Františka Holasová
Praha, Běžíliška 2019
1 nestránkované leporelo
ISBN:978-80-907052-5-8
Věk: (4+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace