Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

TONČA & KRASOJEZDECRobin Král, Aneta Františka Holasová

„Na louce, tam za Třeboní,/ kde bylo vždy spousta místa,/ se dnes něco velikého,/ podivného začlo chystat./ Koza Tonča koukala se/ dírou ve zdi na tu krásu:/ Možná že si vyjdu z chlívka. / Možná až sem na terasu.“ Také novou báseň Robina Krále, vtělenou do formátu velkoleporela s akvarely Anety Františky Holasové ve fialovo- růžovo-šedavém tónu, okouzlilo komediantské prostředí. Ústředním motivem autorových osmiverší je útěk jihočeské kozy za zaječím akrobatem Hubertem, do kterého se bezhlavě zamilovala. Lákavé harcování po pouťových štacích však nepřináší jen radosti, jak věděli Arnoštek a Anna z Vančurova Rozmarného léta, a Tonča vbrzku zjišťuje, že doma bylo nejlíp. Bajka v řeči vázané pobaví čtenáře nehledě na ročník narození, protože v jejích obrazových detailech si najdou své i nad rámec výtečně zvládnuté prozódie.

Robin Král (1981), absolvent estetiky na FF UK a scenáristiky na VOŠ při Konzervatoři Jaroslava Ježka, v současnosti vyučuje tvůrčí psaní. Básník a textař spolupracující např. s Divadlem Spejbla a Hurvínka a kapelou Toxique překládá rovněž z angličtiny (Roald Dahl, Paul McCartney, Gertruda Steinová). Vytvořil sérii subtilních příběhů pro edici Mikroliška nakladatelství Běžíliška i řadu leporel s brilantní metrikou verše, mj. Ferdinande! (2013), Rekomando (2015) nebo Tonča a Krasojezdec (2019). Za vzorkovník pokročilých básnických forem Vynálezárium (2015) obdržel Magnesii Literu a Zlatou stuhu.

Aneta Františka Holasová (1985) debutovala autorskou knihou Lumír včelaří (2013), která byla přeložena do několika jazyků a autorce vynesla nominaci na Zlatou stuhu. Vedle vlastních autorských publikací s protagonisty z říše hmyzu (Pohádka o Ipsíkovi, 2016, Motýl, který neuměl létat, 2019) ilustrovala řadu příběhů pro děti, např. Kde domov můj: Příběh hymny (2018), Tonča a krasojezdec (2019) Robina Krále či knihy Jiřího Kahouna Zvířátka z malinové paseky (nové vydání z roku 2019) a Medvídek Popo (2019).

TONČA & KRASOJEZDEC
Ilustrátor: Aneta Františka Holasová
Praha, Běžíliška 2019
1 nestránkované leporelo
ISBN:978-80-907052-5-8
Věk: (4+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace