Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

To kvůli mněMartina Drijverová

Drama dvanáctiletého Hynka začíná v okamžiku, kdy od rodiny odejde otec. Situace, jakou denně prožívají tisíce dětí, se v chlapcově případě zkomplikuje nepochopitelně agresivním chováním matky, která ztrátu manžela neunese, uchýlí se k alkoholu a nenávist přenese na syna, v němž spatřuje obraz bývalého partnera. Zprvu bezděčně, posléze však s rafinovanou zlobou hocha deptá, až se zdravě sebejistý a veselý Hynek mění ve štvance a snadnou kořist školní šikany. Ilustrace Vojtěcha Otčenáška, místy stylizované do dětského kresebného projevu s propracovanými detaily i nervními škrtanci, podtrhují dojem deníkové autentičnosti, jejíž apel tkví v nevzrušeně věcném tónu, jímž rezignovaný outsider na pokraji sil rekapituluje ústrky, hlad, ponižování, bití a neutuchající strach. Nezbytná instruktážní douška v závěru neradostné prózy přináší lakonický výčet nejčastějších symptomů týraného dítěte a vrcholí přímou výzvou nehledě na věk: „Prosím, nenechte to být!“

Martina Drijverová (1951), absolventka oboru produkce na FAMU, pracovala jako dramaturgyně hlavní redakce pro děti a mládež v Československém rozhlase. Od roku 1986 se věnuje výhradně literární tvorbě. Napsala přes stovku děl pro děti v širokém žánrovém i tematickém rozpětí od adaptací a autorských pohádek, přes realistické příběhy ze života dospívajících až po pojednání popularizující látky společenských věd. Za prózu o mentálním handicapu Domov pro Marťany (1998) a za příběh o školním přátelství Sísa Kyselá a ušmudlaný rytíř (2002) získala Zlatou stuhu.

Vojtěch Otčenášek (1982) vystudoval užitou a propagační grafiku na Soukromé střední škole uměleckého designu v Praze, posléze i restaurátorství a konzervátorství na VOŠ Collegium Marianum. Pravidelně ilustruje knihy své matky Martiny Drijverové. Samostatně vydal komiks Mechanické rybičky (2012) a vytváří autorské knihy s historickou a dobrodružnou tematikou, např. Chrlič (2014), Tauros nebo Alchymistův učeň (obě 2017). Publikací Dům pro myšku Elišku (2016) o světoznámých stavbách vstoupil i na pole uměleckonaučné literatury pro děti.

To kvůli mně
Ilustrátor: Vojtěch Otčenášek
80 stran
Praha, Edika 2020
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-266-1566-8
Věk: (OD 10 LET)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace