Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

TO JSEM Z TOHO JELEN: VYPRÁVĚNÍ O ČESKÉ PŘÍRODĚ A JEJÍCH LIDECHTEREZA LUKEŠOVÁ

Staletá tradice české myslivosti je světový unikát. Už samotný název bohatě ilustrované naučné publikace pro děti školního věku signalizuje, že tato – mnohdy s předsudky přijímaná profese – vryla hluboké stopy i do české kultury a jazyka. Vysvětluje nejen původ pojmenování podzimních měsíců září a října, proslulá „myslivština“ tvoří samostatnou kapitolu a přináší glosář slangových výrazů, mezi nimiž najdeme malovánky, pekáč nebo hubertku, ale i pojmenování hlasových projevů zvěře. Schválně, kdo v lese mrouká a kdo huhlá? Přehledně strukturovaná velkoformátová kniha pojednává své obsáhlé téma opravdu důkladně a s neskrývanou ambicí proměnit se v rodinné čtení. Značný prostor totiž patří dvoustránkovým ilustracím, které zachycují řád a velikost přírody, ale pomáhají třeba také názorně vysvětlit rozdíly mezi jednotlivými druhy lovu. Publikace nabízí historický exkurz a představí nejvýznamnější české lovecké zámky, podrobně popisuje myslivecký oděv, zbraně a posedy. Zvířata má v hledáčku nejen lovená (jako jeleny a kance), ale i lovící (tedy psy a dravce). Příběh obyvatel a ochránců lesa vypráví civilním, přístupným jazykem, který srozumitelně vykládá i nesčetné odborné názvy a komentuje realistické kresby v přírodních barevných tónech.

Tereza Marianová (1993), absolventka FDULS ZČU, se věnuje grafickému designu a ilustraci. Ještě pod dívčím příjmením Lukešová ilustrovala novou verzi Pohádky o Smolíčkovi (2016, Zlatá stuha za nakladatelský počin) a zaujala i výtvarným doprovodem k trilogii Jak na to? Oblékání, Hygiena, Domácnost (2018), sledující potřeby dětí s poruchou autistického spektra. Spolupracuje s časopisem Raketa. Důvtipný encyklopedický přístup prokázala v autorské knize o myslivosti To jsem z toho jelen (2019). Další výlety do přírody, tentokrát s předškoláky, podniká v leporelech Jak se koník ztratil (2020) a Květolelo (2021).

TO JSEM Z TOHO JELEN: VYPRÁVĚNÍ O ČESKÉ PŘÍRODĚ A JEJÍCH LIDECH
Ilustrátor: Tereza Lukešová
112 stran
Praha, Pikola 2019
ISBN:978-80-7617-811-3
Věk: (8+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace