Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

TO JE METRO, ČÉČE!MILADA REZKOVÁ — JAN ŠRÁMEK & VERONIKA VLKOVÁ

Těžko u nás najdete člověka, který by navštívil Prahu a nejel přitom metrem: jinde v Česku totiž podzemní dráhu nenajdete. To je metro, čéče! poučí v klasické příběhové lince – skrze rozprávění mezi dědečkem a vnukem – nejen o tom, jak metro jezdí a jaké má technické parametry, ale také jaká skrývá „tajemství“. Je v tom kus dobrodružství, dostat se v noci do podzemních prostor a prohlédnout si zázemí v době, kdy metro nejezdí a Pražané spí. Karlův dědeček totiž zažil stavbu metra od prvního výkopu a dlouho jezdil jako strojvůdce. Po výtvarné stránce vypadá kniha nenápadně, ale čím více si ji prohlížíte, oceníte přesnou infografiku k jednotlivým kapitolám a vektorové kresby. Váže se nejen k historii českého metra a světových podzemních drah, ale i k současnému každodennímu cvrkotu v pražském podzemí, jež zase ozvláštňují akvarelové ilustrace. Kniha byla oceněna jako Nejkrásnější česká kniha roku pro děti a mládež a dostala se do výběru oceněných knih 2020 na veletrhu v Boloni.

Milada Rezková (1979) vystudovala obor jazyková a literární kultura na PedF Univerzity Hradec Králové. Ve spolupráci s výtvarníkem Lukášem Urbánkem vytvořila několik obrazových knih o doktoru Rackovi. První svazek příhod dědy Krtka a jeho vnuka Káji To je metro, čéče! vyšel v roce 2019.

Jan Šrámek (1983) studoval v Ateliéru intermédií na brněnské FaVU VUT. Je spoluautorem a ilustrátorem knihy Pionýři a roboti: československá ilustrace a vizuální kultura 1950–1970 (s Pavlem Ryškou, 2016). Zaměřuje se mimo jiné i na
ilustrační zachycování architektury – např. kniha Pražské vize Kláry Brůhové (2018, spolu s Veronikou Vlkovou.

Veronika Vlková (1985) vystudovala multimédia na brněnské FaVU. Věnuje se především akvarelové malbě, ilustrovala řadu knih, mezi jinými sbírku pro děti Jana Zahradníčka Ježíškova košilka (2017). Spolu s Janem Šrámkem připravila i ilustrace
ke knize Romany Košutkové Apolenka z modrotisku (2020), společně obdrželi i ocenění Ilustrátor roku 2020 v soutěži Czech Grand Design.

TO JE METRO, ČÉČE!
Ilustrátor: Jan Šrámek
Ilustrátor: Veronika Vlková
168 stran
Praha, Paseka 2019
ISBN:978-80-7432-944-9
Věk: (7+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace