Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

TO JE JERUZALÉMStanislav Setinský

Nynější podoba Jeruzaléma, v němž se za dramatických okolností potkaly hned tři kultury, se po tisíciletí utvářela v turbulencích budování a boření, vítězství a porážek národů, věr i mocností. Průvodcem po moderních i ortodoxních čtvrtích města v netradičním obrazovém bedekru Stanislava Setinského je český Honza, jehož rádiovka se mezi všemi těmi klobouky, jarmulkami, štrejmly a šátky ve spleti uliček zdejšího Starého Města vyjímá dosti exoticky. V ranečku si místo buchet nese šišku turistického salámu a s troškou sebeironie reflektuje kulturní rozdíly i spojitosti. Právě od nich kreslíř odvinul informační rovinu knihy, v níž celostránkové ilustrace v syté barevnosti převládající žluté, oranžové a modré střídají drobné výjevy, upozorňující v metaforické zkratce na zajímavosti. Vždyť kulatá není jen kupole chrámu na městské hoře, ale i čepička kipa, chléb pita a od místní gastronomie neodmyslitelný falafel. Vysvětlující poznámky k poutnickému bloumání jsou vykázány na samý závěr, což z prohlížení knihy činí tak trochu vědomostní soutěž, kde ovšem nemusí být zodpovězena každá otázka. A až sem jednou mladí cestovatelé vyrazí na vlastní pěst, nepohrdnou základními arabskými a hebrejskými slovíčky, která se takto naučili.

Stanislav Setinský (1985) vystudoval knižní grafiku na VOŠG Hollarova, poté ilustraci a grafiku na VŠUP. V roce 2012 absolvoval stáž na Bezalel Academy of Arts and Design v Jeruzalémě. Působí na volné noze. Vytvořil sadu komiksů pro kampaň Ti, kterým se vyhýbáme, jež usiluje o lepší pochopení situace duševně nemocných. Ilustroval prózy izraelského autora Etgara Kereta Najednou někdo klepe na dveře (2014) a Sedm dobrých let (2015). V literatuře pro děti zaujal autorským komiksem Krvavá planeta, zahrnutým do kolektivní publikace 12 malých hororů (2013), a ilustracemi ke knize Františka Tichého Transport za věčnost (2017).

TO JE JERUZALÉM
Ilustrátor: Stanislav Setinský
52 stran
Praha, Baobab 2019
ISBN:978-80-7515-077-6
Věk: (8+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace