Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

TO JE ISTANBULTereza Říčanová

Nakladatelství Baobab postupně rozšiřuje řadu průvodců To je… po světových velkoměstech, kterou přesně před šedesáti lety založil exilový výtvarník Miroslav Šašek (1916–1980). Jenže teď už musejí jedinečné uchopení tématu osvědčit jeho pokračovatelé. Tereza Říčanová představuje Istanbul (na obálce jsou hned vedle titulu přeškrtnuty dřívější názvy Cařihrad a Konstantinopol) jako dvoutisíciletou megapoli rozkročenou mezi Evropou a Asií, kde se ozývají hlasy muezzinů i pouličních prodavačů, kde se kupí taverna za tavernou a k nebi se tyčí slovutné stavby v čele s původně ortodoxním křesťanským chrámem svaté Sofie. Pro pochopení minulosti centra zaniklé Východořímské říše bude podnětná encyklopedicky zaměřená dvoustrana s trčícími sloupy, zatímco jeho každodennost shrne další tablo s portréty obyvatel, výčtem jejich jmen a vysvětlením muslimských rituálů. To je Istanbul je precizně zpracovaný, a přitom zábavný průvodce dětí po největším tureckém městě, označovaném jako „brána Orientu“.

Tereza Říčanová (1974) vystudovala obor ilustrace a grafika na VŠUP. Žije s početnou rodinou na Vysočině. V námětech autorských knih vychází z křesťanských tradic nebo z venkovské rudimentárnosti, jak dokládají Kozí knížka (2005), Vánoční knížka (2006) nebo Velikonoční knížka (2012). V ilustracích i doprovodném textu vždy přetavuje mytičnost ve všednodenní prožitek. Album Noemova archa (2010), netradiční pojetí biblického příběhu obohacené o zkušenost s povodní na dvoře vlastního statku, získalo ocenění Nejkrásnější česká kniha roku 2011 a bylo zapsáno na Čestnou listinu IBBY. Neméně svébytný je i její průvodce po krásách života Obrazy světa (2016).

TO JE ISTANBUL
Ilustrátor: Tereza Říčanová
64 nečíslovaných stran
Praha, Baobab 2018
ISBN:978-80-7515-078-3
Věk: (8+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace