Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

TmaToy_Box

Ne nadarmo se říká, že strach má velké oči. Po noční bouřce spatří Jáchym a Klárka venku za oknem cosi obrovského, černého. Přirozeně se zajímají, co to asi může být, než jejich představivost nekontrolovaně opanuje strach. První nápady, že je to třeba kočka nebo vrána, přebije vidina piana zachyceného ve větvích nebo pomyšlení na tmu, které se Jáchym bojí – přichází každý večer, jako závoj pokryje celý svět a všechno spolyká… Situace graduje i v důsledku maminčiny zaneprázdněnosti, děti vzápětí vidí strašidlo, které leze oknem dovnitř a chce jim ublížit. Konečně zasahuje máma, nebezpečí přemůže a všechno se logicky vysvětlí. Úsporný text s prvky dialogu věrně vizualizují a dále rozvíjejí bohaté ilustrace propracované do detailů: situační výjevy zachycují panoramatické akvarely táhnoucí se přes celou dvojstranu, emoce vyniknou v portrétech postav, i kvůli zvolené perspektivě dokážou zachytit věci realisticky a opravdu zblízka.

TOY_BOX (1984) je komiksová autorka, ilustrátorka a streetartová umělkyně vystupující výhradně pod pseudonymem. Absolvovala obor mediální komunikace na Literární akademii Josefa Škvoreckého a scénografii na DAMU. Ilustrovala pohádku Petra Stančíka O díře z trychtýře (2016), knížku Petra Janečka Černá sanitka a jiné děsivé příběhy (2006), podílela se na sborníku Ještě jsme ve válce (2011) a na komiksové antologii Generace Nula (2010). Její autobiograficky laděný komiksový román Moje kniha Vinnetou (2016) získal cenu Muriel za komiks i nejlepší kresbu a byl též vyznamenán Zlatou stuhou. V roce 2018 představila svou tvorbu na velké autorské výstavě v Egon Schiele Art Centru v Českém Krumlově. Vizuálně přitažlivá Komiksová učebnice komiksu (2019) není jen originálním pojednáním o teorii a praxi komiksu, ale vypráví i velmi osobní příběh o životě a umělecké tvorbě.

Tma
Ilustrátor: Toy_Box
64 stran
Praha, Paseka 2021
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-7637-195-8 (Paseka)
Věk: (5+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace