Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

TibblesMichal Šanda - David Dolenský

Když anglický gentleman David Lyall přijme místo strážce majáku na odlehlém Štěpánově ostrově poblíž Nového Zélandu, vezme si svého ryšavého kocourka Tibblese s sebou. Na malé opuštěné výspě vprostřed Cookova průlivu se ani jeden z nich nudit nebude. David se oddává svým četným zálibám, např. ornitologii, a tak bez potíží pozná, že mrtvého ptáčka, kterého mu Tibbles tuhle přinesl, nenalezne v žádných učených knihách. I usmyslí si to napravit. A Tibbles, ten si jen radostně pobíhá po novém ostrovním domově, zkoumá, co se kde šustne, a byť nevěnuje velkou pozornost pamlskům, které mu David připravuje, přesto nevysvětlitelně tloustne. Hravá komiksová jednohubka zvládá na skromné ploše odvyprávět nejen tragikomickou historickou anekdotu o konci jednoho živočišného druhu, ale daří se jí i konstruovat svět viktoriánské společnosti a vědy konce 19. století, když rozpustilé výjevy Tibblesova ostrovního dovádění prostřídávají zdařilé nápodoby dobových vědeckých náčrtů a ilustrací. Příběh roztomilého kocourka v úloze invazního živočišného druhu pobaví i rozesmutní, zejména ale podněcuje k přemýšlení.

Michal Šanda (1965) je básník, prozaik, dramatik, nakladatelský redaktor a autor knih pro děti a mládež. Debutoval v roce 1994 sbírkou experimentálních básní Sto a, od té doby publikoval na tři tucty dalších knih. Pro děti a mládež vydal knihu báchorek ze smyšlené obce Merekvice (2008), následovaly tituly Oskarovy rybářské trofeje (2014), Dr. Moul (2018) a leporelo Kosáku, co to máš v zobáku? (2019).

David Dolenský (1993), grafik a ilustrátor, aktuálně studuje v ateliéru ilustrace a grafiky na VŠUP v Praze. Ilustracemi doprovodil dvě drobné knihy Lukáše Csicselyho Čmuk: pro bystré děti a malé duchy (2018) a Životaběh (2019), svazkem Jan Křtitel (2020) přispěl do edice biblických příběhů nakladatelství Meander. Největší ohlas ale sklidila jeho autorská kniha Rufus zálesák (2020), za kterou získal i Zlatou stuhu.

Tibbles
Ilustrátor: David Dolenský
24 stran
Praha, Meander 2021
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-7558-165-5 (Meander)
Věk: (9+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace