Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Táta a princezna RozárkaJan Jirků

Tatínkům v roli vypravěče se v novodobé literatuře pro děti poklonila už řada autorů, počínaje Zdeňkem Svěrákem a jeho rozpačitým Šímou na toulkách po Českém ráji, přes Jiřího Stránského, pro něhož jsou povídačky jediným možným kontaktem se vzdálenou dcerou, a konče hrdinným bondovským supertatínkem Arnošta Goldflama. Táta z pohádkového cyklu Jana Jirků má však nedocenitelnou pomocnici. V důvěrných chvilkách před usnutím mu dcera Rozárka sekunduje jako iniciátorka, prostořeká spoluautorka a místy nevděčnice, která kormidluje proud jeho slov otázkami a občas ho s dětskou bezprostředností popožene či strhne stranou osvěžujícím nápadem. V sedmi příbězích to jiskří ztřeštěným humorem, a přesto pod zápletkami cítíme dívčiny nevyslovené obavy a potřebu ubezpečit se o stabilitě rodinných pout. Naštěstí aspoň v pohádkách lze nevrlému králi vylepšit náladu nedělní sekanou a rodičovskou hádku zažehnat kvítkem sedmilásky. Koláže Marie Urbánkové dodávají příběhům rozvíjeným formou dialogu téměř scénický rozměr.

Jan Jirků (1977) po absolutoriu oborů režie a dramaturgie na pražské DAMU působil jako režisér a umělecký šéf Divadla Minor. Spolupracuje s řadou tuzemských divadelních scén, pro něž vytvořil na čtyřicet autorských inscenací. Podílel se na zrodu a obsahu zábavně-vzdělávacího pořadu TvMiniUni, vysílaného na dětském kanálu České televize. Odtud vytěžil námět pro animovaný film TvMiniUni: Zloděj otázek (2019). Nejmenší publikum oslovil už knížkou Tlukot a bubnování aneb Veliké putování tří skřítků za prstýnkem princezny Květušky aneb Tajemství největšího strašidla a bubáka Velkého Tlustce (2010, ilustrace Robert Smolík) na motivy vlastní loutkové hry.

 

Marie Urbánková (1995) studuje grafiku a vizuální komunikaci na VŠUP. Spolupracuje s časopisem Raketa. Ilustruje knížky pro děti v pestrém žánrovém rozpětí: např. poetický příběh Milady Rezkové Tajemství za sněhovým knírkem (2017), nonsensovou pohádku Noemi Cupalové Zvíře, které není vidět (2020), prózu Jany Klimentové Trable s tátou (2017, Zlatá stuha) či dopravní leporelo Ester Staré Jedééém! (2018, nominace na prémii Czech Grand Design).

Táta a princezna Rozárka
Ilustrátor: Marie Urbánková
64 stran
Praha, Albatros 2020
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-00-05971-6
Věk: (OD 4 LET)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace