Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Tam a zpět - sbírka českých palindromůMarto Kelbl

„Palindromy, z řeckého palindromos, neboli běžící pozpátku, jsou slova, věty, čísla nebo melodie, které se dají číst stejně tam a zpět. Tato ilustrovaná sbírka je představuje v deseti větách, devíti slovech a jednom názvu grónského městečka,“ stojí na zadních deskách neobvykle výškové knihy Marto Kelbla, vydané jako 51. svazek edice Repolelo nakladatelství Meander, a mohlo by se zdát, že vlastně ani není mnoho co dodat. O čem se ale v anotaci nehovoří, jsou pro knihu zcela zásadní a určující ilustrace, které čtenáře s jistotou přitáhnou a nepustí. Nápaditě staví na kombinaci výrazné, ale přitom limitované barevnosti a citlivě zacházejí s plochou, rastrem i texturací. Použitím takřka důsledné osové symetrie nabízejí originální vizuální „překlad“ určujícího principu palindromu, čímž dodávají vybraným slovním hříčkám nový život. Ať tedy jako čtenáři uhranuti sledujeme „Ale jak ta Katka jela“, nebo že „Kuna nese nanuk“, pokaždé už se těšíme, co bude následovat s otočením strany. Kniha Tam a zpět získala v roce 2020 druhé místo ve studentské kategorii soutěže Nejkrásnější česká kniha roku.

Marto Kelbl (1996) vystudoval obor ilustrace na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni. Již za svoje školní práce stihl posbírat mnohá ocenění: jeho silent book Nezlomní přátelé se propracoval mezi 13 finalistů italské soutěže Silent Book Contest 2022, jeho diplomová práce They, them získala v roce 2022 cenu nakladatelství
Albatros v Národní ceně za studentský design a o rok později za ni byl nominován na Czech Grand Design v kategorii Ilustrátor roku (přepracovanou verzi této diplomové práce aktuálně připravuje nakladatelství Paseka k vydání pod titulem Ani holka, ani kluk). Pro nakladatelství Meander ilustroval leporelo Ivony Březinové Není oko jako oko (2022).

Tam a zpět - sbírka českých palindromů
Ilustrátor: Marto Kelbl
42 nečíslovaných stran
Praha, Meander 2023
dětské skládanky a leporela
ISBN:978-80-7558-229-4
Věk: (2+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace