Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

TAJE OLIVOVÉHO HÁJEDANIELA KROLUPPEROVÁ

Po dobrodružstvích z českých parků, luhů a hájů, kde se odehrávaly předchozí přírodopisně laděné pohádky Daniely Krolupperové, zavede autorka čtenáře až na levandulí provoněné pobřeží francouzské Provence, do městečka mezi mořem, cypřiši a horami. Čtyři víly, které sem z různých končin zavál divoký mistral, semkne úsilí zahnat rozmáhající se smutek. Přírodozpytná složka zůstala tentokrát v pozadí křehkého příběhu o tom, že k proměně svého okolí stačí odhodlání uskutečnit zdánlivě nepatrné dobrodiní. Miniatura dýchající Středomořím není jen obdivnou poctou pestré provensálské krajině, ale i životnímu stylu zdejších obyvatel. Ti si totiž v pravidelném rytmu práce a siesty dokáží náležitě vychutnat každičký okamžik, zatímco víly dohlížejí na úrodu oliv, levandule a v útulných kavárnách vylepšují svými kouzly dokonce i chuť kávy.

Daniela Krolupperová (1969) vystudovala nordistiku a finštinu na FF UK, poté se věnovala žurnalistické práci a nyní se ve svobodném povolání zabývá tlumočnictvím, překladatelstvím a vlastní literární tvorbou. Ke starším čtenářům se obrací knížkami s historickou tematikou – za detektivky Zločin na Starém Městě pražském a Past na korunu získala Zlatou stuhu. V nakladatelství Portál vydala řadu pohádek s přírodní tematikou: Zákeřné keře (2010), Rybí sliby (2011), Mizící hmyzíci (2013), Jde sem lesem (2016) a Taje olivového háje (2018). Spoluautorka monumentální Historie Evropy (2011, s R. Fučíkovou) píše rovněž pro edice Albatrosu První čtení a Druhé čtení.

Eva Chupíková (1974), původem ze slovenského Ružomberka, vystudovala filozofii a anglickou filologii na FF UP v Olomouci. Zaměřuje se na digitální grafiku, ilustraci a knižní tvorbu pro děti. Za interaktivní autorské knihy Můj prázdninový deník (2011) a Moje hrady a zámky (2015) získala nominaci na Zlatou stuhu. Ve vlastním nakladatelství Hranostaj vydává sérii hravých průvodců S pastelkami po …, přibližující významné architektonické památky našich měst a venkovských sídel. Projekt čítá už přes šedesát titulů.

TAJE OLIVOVÉHO HÁJE
Ilustrátor: Eva Chupíková
120 stran
Praha, Portál 2018
ISBN:978-80-262-1338-3
Věk: (5+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace