Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

TAJE OLIVOVÉHO HÁJEDANIELA KROLUPPEROVÁ

Po dobrodružstvích z českých parků, luhů a hájů, kde se odehrávaly předchozí přírodopisně laděné pohádky Daniely Krolupperové, zavede autorka čtenáře až na levandulí provoněné pobřeží francouzské Provence, do městečka mezi mořem, cypřiši a horami. Čtyři víly, které sem z různých končin zavál divoký mistral, semkne úsilí zahnat rozmáhající se smutek. Přírodozpytná složka zůstala tentokrát v pozadí křehkého příběhu o tom, že k proměně svého okolí stačí odhodlání uskutečnit zdánlivě nepatrné dobrodiní. Miniatura dýchající Středomořím není jen obdivnou poctou pestré provensálské krajině, ale i životnímu stylu zdejších obyvatel. Ti si totiž v pravidelném rytmu práce a siesty dokáží náležitě vychutnat každičký okamžik, zatímco víly dohlížejí na úrodu oliv, levandule a v útulných kavárnách vylepšují svými kouzly dokonce i chuť kávy.

Daniela Krolupperová (1969) po studiích severských jazyků na FF UK pracovala jako redaktorka České tiskové agentury. Nyní se věnuje překladatelství a literární tvorbě. Starším čtenářům adresovala knížky s historickou tematikou, například M. D. Rettigová – Tajný deník schovanky (2006) či detektivku z 19. století Zločin na Starém Městě pražském (2014, Zlatá stuha). Její zájem o dějiny se promítl také do svazku Historie Evropy (2011, s R. Fučíkovou, Zlatá stuha). V nakladatelství Portál vydala pohádky pro mladší školáky Zákeřné keře (2010), Rybí sliby (2011), Mizící hmyzíci (2013) a Jde sem lesem (2016, vše s ilustracemi Evy Chupíkové). Píše rovněž pro edice První a Druhé čtení a nevyhýbá se ani látkám citlivě zobrazujícím problematické stránky dětství.

Eva Chupíková (1974), původem ze slovenského Ružomberka, vystudovala filozofii a anglickou filologii na FF UP v Olomouci. Zaměřuje se na digitální grafiku, ilustraci a knižní tvorbu pro děti. Za interaktivní autorské knihy Můj prázdninový deník (2011) a Moje hrady a zámky (2015) získala nominaci na Zlatou stuhu. Ve vlastním nakladatelství Hranostaj vydává sérii hravých průvodců S pastelkami po …, přibližující významné architektonické památky našich měst a venkovských sídel. Projekt čítá už přes šedesát titulů.

TAJE OLIVOVÉHO HÁJE
Ilustrátor: Eva Chupíková
120 stran
Praha, Portál 2018
ISBN:978-80-262-1338-3
Věk: (5+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace