Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Sydney (My dva z B.)Tereza Horváthová

Novela nominovaná na cenu Magnesia Litera předkládá čtenářům staršího školního věku pronikavou zpověď o důsledcích vybydlených vztahů. Očima dvanáctiletého Tondy T. sledujeme živoření na jihočeském venkově, kde jeho matka i otčím fatálně selhali a utápějí se v sebedestrukci. Je tedy nucen spoléhat na výpomoc sousedů, na skálopevné odhodlání – a o to vroucněji bere pod křídla nevlastního brášku, prvňáčka s poruchou pozornosti, za kterého přebírá předčasnou odpovědnost. Z kaleidoskopicky zobrazené mizerie, v níž vrak škodovky symbolizuje klukovský sen o cestě do Austrálie, sice bratry z vísky u B. odvede stát až do azylového domu za Prahou, jenže tam po náhlém odjezdu nové přítelkyně Tondovi chybějí dosavadní chabé vazby… S poučením v obdobně vygradovaných prózách Oty Hofmana nebo Ivy Procházkové vyznívají jeho strasti znásobené útěkem emočně věrohodně, jakkoli tušíme, že mladistvý vypravěč je na řešení problému krátký. Autorka netvrdí, že děti z dysfunkčních městských rodin čelí nelásce elegantněji, a přece dokumentuje hloubku strádání, kterou sociálně zvolna se diferencující Česko odsunulo na periferii vidění.

Tereza Horváthová (1973), absolventka romanistiky na FF UK, je spolumajitelkou rodinného nakladatelství Baobab a iniciátorkou festivalu Tabook. Podílela se mj. na povídkovém cyklu Max a Staša aneb Zápisky z našeho domu (2009, s manželem J. Horváthem), na dendrologickém pásmu Stromovka aneb Abeceda vzácných či všelijak nádherných stromů (2010, s J. Dvořákem) či na leporelu Prázdniny s Oskarem (2018, s E. Macekovou). Podle její prózy Modrý tygr (2004, Zlatá stuha v kategorii Krásná kniha jako celek) natočil režisér Petr Oukropec stejnojmenný celovečerní film (2011).

Juraj Horváth (1974) vystudoval ateliér ilustrace a grafiky na VŠUP, který od roku 2003 vede. Věnuje se kresbě, grafice, designu, ilustraci a se svou ženou vydává knihy v nakladatelství Baobab. Ilustroval či graficky upravil desítky titulů (např. Muže z hodin Vratislava Maňáka nebo Žvejkačky Marky Míkové). Za svou invenci obdržel několik prémií Nejkrásnější česká kniha. Za dřevořezy k souboru indiánských Příběhů z parní lázně v adaptacích Herberta T. Schwarze získal na knižním veletrhu v Lipsku cenu Nejkrásnější kniha světa 2001.

 

Sydney (My dva z B.)
Ilustrátor: Juraj Horváth
128 stran
Praha, Baobab 2020
kniha, brožovaná vazba
ISBN:978-80-7515-121-6
Věk: (OD 12 LET)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace