Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

SVĚTOVÍ ČEŠI 2 PŘÍBĚHY DALŠÍCH OSOBNOSTÍ, KTERÉ PROSLAVILY NAŠI ZEMJana Jůzlová – Jiří Fixl

Češi a Češky, jejichž hlavy, ruce i odhodlání proslavily naši vlast pod rakousko- -uherskou nadvládou a pak i samostatné Československo, neměli ve století poznamenaném dvěma totalitami na růžích ustláno. Museli osvědčit nejen um a vytrvalost, ale také strpět zneuznání (Josef Ressel, Leoš Janáček), ostouzení (František Kupka, Karel Čapek) či vědomí, že se od režimu odměny nedočkají (Jaroslav Seifert, Antonín Holý), pokud za statečnost rovnou nezaplatili zdravím (Václav Havel) či životem (Milada Horáková). Druhý soubor medailonů vizionářských vynálezců, umělců, politiků a podnikatelů, skvělých sportovců, mecenášů i bojovníků za svobodu nabízí možnost vypozorovat, na čem genialita staví, jelikož s výborným školním prospěchem nesouvisí. Zatímco Jiří Fixl ilustruje skutky 23 mužů a 4 žen s ohledem na zlomové chvíle jejich kariéry, dodává Jana Jůzlová k přehlednému výkladu i obecnější kontext, případně koriguje obecně vžité omyly.

Jiří Fixl (1950), absolvent ateliéru Zdeňka Sklenáře a Rostislava Vaňka na VŠUP, začínal ve Studiu Jiřího Trnky a přes dvě desetiletí působil jako výtvarný redaktor Albatrosu a Mateřídoušky. Doprovodil na 130 titulů od leporel, učebnic a uměleckonaučných titulů až po beletrii pro děti (mj. díla Josefa Bruknera, Jiřího Kahouna, Karla Poláčka a Jiřího Žáčka). Dvojnásobný držitel ceny Nejkrásnější kniha Československa (1982 a 1987) se prosazuje i autorskými knihami (Studio efef).

SVĚTOVÍ ČEŠI 2 PŘÍBĚHY DALŠÍCH OSOBNOSTÍ, KTERÉ PROSLAVILY NAŠI ZEM
Ilustrátor: Jiří Fixl
88 stran
Praha, Mladá fronta 2016
ISBN:978-80-204-4213-0
Věk: (8+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace