Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

SUPER SPELLSWORD SÁGA: LEGENDA O NEKONEČNUNIKKARIN

Navzdory velkolepě znějícímu názvu je podstata příběhu humorně podvratná. Ono nekonečno symbolizuje kobliha, která v kouzelném světě Nikkarinova příběhu může způsobit značné potíže. Aby k nim nedošlo, vysílá arcimág svého nejschopnějšího čaroděje Klerence s pomocníkem Eliotem, aby vypátrali, jak hrozbu eliminovat. Klasické fantasy schéma (z literatury, filmů či počítačových her) o výpravě šlechetných hrdinů, která má zachránit jejich svět, autor od počátku relativizuje a zesměšňuje. Klerenc je narcis a sukničkář, za kterého musí většinu práce odvést nezkušený mladý Eliot. Výprava je sice dobrodružná včetně střetnutí s nemrtvými či souboje s drakem, ale také plná úsměvných až vyloženě komických situací a aktualizací. Eliot i další postavy kromě kouzelné hůlky běžně pracují s elektronickými přístroji, ať je to gameboy nebo video, postavy pak přejímají zvýrazněné prvky současného chování – elfové jsou zobrazeni jako hipsteři. To vše Nikkarin prokládá četnými popkulturními odkazy a citacemi.

Nikkarin (vl. jm. Richard Menšík, 1987) patří k nejmladší generaci českých komiksových tvůrců, která již vstřebala současné zahraniční tendence a komiks vnímá jako samostatnou a tematicky i žánrově rozvrstvenou uměleckou disciplínu. Vytváří vesměs autorské komiksy (vedle kresby si píše i scénáře), z nichž nejrozsáhlejší je zatím trilogie nazvaná 130 se svazky Odysea (2009), Hodní, zlí a oškliví (2010) a Čas hvězdoplavců (2015). Do světa fantasy se vydal již v parodickém sešitu Spellsword Saga VII (2012), který pojal jako neobvyklý komiksový gamebook. Pravidelně přispívá komiksovými seriály do časopisů Čtyřlístek a Raketa a ilustroval několik knih pro děti: mj. Železného muže (2014) Teda Hughese, Pána a vrabce (2017) Marky Míkové či volnou sérii populárně naučných knih Terezy Dvořákové Jak vznikl film (2017), Jak se dělá film (2019) a Co byla a co je televize (2020).

SUPER SPELLSWORD SÁGA: LEGENDA O NEKONEČNU
Ilustrátor: Nikkarin
112 stran
Praha, Labyrint 2019
ISBN:978-80-87260-79-1
Věk: (12+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace