Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

STŘÍPKY ČASUPetra Slováková

S románem Střípky času dostávají čtenáři z okruhu starší mládeže a mladých dospělých (young adults) městskou fantasy, jež se u nás jinak hojně vydává v překladech – například v podání Samanthy Shannonové, Sergeje Lukjaněnka, Neila Gaimana nebo Bena Aaronovitche. Dívka s magickými schopnostmi, žijící v sociálně slabé rodině s matkou alkoholičkou, má schopnost přenášet se do minulosti, kde si postupně vylepšuje rozpočet krádežemi starožitností. Při jedné takové akci spadne klec a musí být zachráněna policistou, který ji vyzve ke spolupráci při vyšetřování kriminálních deliktů. Promyšlená zápletka je založena nejen na síle magických představ a schopnosti putovat časoprostorem, ale i na odhodlání potírat zločin. Román se odehrává v autorčině rodné Ostravě, jejíž postindustriální prostor Petra Slováková zná a dokáže ho pro boj náctileté Jany s temnými silami využít.

Petra Slováková (1987) vystudovala zahradní a krajinnou architekturu na brněnské Mendelově univerzitě. Sci-fi a fantasy povídky zveřejňuje v časopise Pevnost nebo ve sbornících O Dračí řád: Času navzdory (2013) a Mlok (2012) – zde za novelu Cvrček v krabičce získala cenu Pulec. Ve slovenském vydavatelství Rogerbooks jí vyšla povídková sbírka Železonoc a jiné podivnosti (2013). Viktoriánskou a steampunkovou atmosféru s oblibou vyvolává nejen při tvorbě kostýmů a šperků, ale i v románu Démon z East Endu (2015). Spolupracuje s měsíčníkem sci-fi, fantasy a hororu XB-1.

STŘÍPKY ČASU
320 stran
Brno, Host 2019
ISBN:978-80-7577-812-3
Věk: (13+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace